Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Jan K. Ardanowski powinien być ministrem rolnictwa w nowym rządzie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży

Zielonka od A do Z według New Holland 

Marka New Holland zorganizowała w czerwcu pokaz zbioru zielonek. Tym razem odbył się we wsi Borki-Kosiorki w gm. Wiśniew (woj. mazowieckie). Zaprezentowano ciągniki, prasy rolujące, a także ładowarkę teleskopową, czyli maszyny, które są odpowiedzią na potrzeby gospodarstw o profilu hodowlanym. 

- Chcemy zaprezentować cały proces zbioru materiału zielonego maszynami New Holland – od koszenia, poprzez przetrząsanie, zgrabianie, belowanie, owijanie, a nawet transport gotowych bel. Pokażemy, że marka New Holland ma najszerszą ofertę produktową do zbiorku zielonki: począwszy od maszyn towarzyszących, poprzez prasy, aż do ładowarek teleskopowych – wymieniał Łukasz Chęciński z New Holland.

Lokalizacja pokazów została wybrana nieprzypadkowo – na tym terenie działa „najmłodszy” dystrybutor w sieci dealerskiej New Holland – firma Księżopolski. – Maszyny to dla mnie nowy biznes, nowa marka. Od trzech lat pracuję w branży paszowej, a dopiero rok temu dołączyliśmy do grona dealerów marki New Holland. Z korzyścią dla rolników – naszych klientów, ale też dla nas. Mamy teraz dużo większe możliwości – podkreślał Wiesław Księżopolski, właściciel Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Księżopolski. 

Kondycjonery palcowe

Kiedy żółto-niebieskie zestawy maszyn New Holland wyruszyły na pierwszy pokos trawa była wyjątkowo wysoka i bujna, a skoszony materiał ciężki i wilgotny. Nie przeszkodziło to w zbiorze. Wprost przeciwnie, pokazało możliwości maszyn i ich pełen potencjał.

Na pokazach została zaprezentowana najszersza i najbardziej wydajna maszyna zielonkowa New Holland – Mega Cutter 860. To zespół kosiarek o całkowitej szerokości roboczej 8,60 m. Takie parametry są przydatne przede wszystkim w dużych gospodarstwach, na dużych areałach. To też świetne rozwiązanie dla firm usługowych. Ta najwydajniejsza maszyna składa się z dwóch modułów tnących o szerokości 3,2 m i jest wyposażona w 16 dysków tnących, po dwa noże każdy.

- Istotnym ułatwieniem pracy jest możliwość szybkiej wymiany noży, co efektywnie podnosi wydajność cięcia. W naszych kosiarkach to standard. Warto zwrócić też uwagę na zawieszenie hydrauliczne, idealnie dopasowujące się do podłoża – podkreślał Michał Chmielak, regionalny kierownik sprzedaży New Holland.

W zestawie zaprezentowano również kosiarkę czołową – New Holland Disc Cutter F320P z kondycjonerem pokosu, którego palce przełamują źdźbła koszonej trawy, co przyspiesza wysychanie zielonki. W Polsce wciąż nie są one popularne, tylko 20 proc. nabywców decyduje się na zakup maszyny z kondycjonerem. Szerokość kosiarki NH Disc Cutter F320P wynosi 3,11 m, ma ona osiem talerzy tnących. – To konstrukcja pływająca, idealnie dopasowująca się do nierówności. Szerokość pokosu jest regulowana w zakresie 1,20-2,80 metra – wyjaśniał Michał Chmielak.

Poza największym zaprezentowanym zestawem, można było wypróbować również mniejszą kosiarkę – model New Holland Disc Cutter 320P. – Główną cechą jest jej centralne zawieszenie. Dzięki temu, maszyna „płynie”, a nie sunie po ziemi. Efekt ten wspomaga dodatkowo siłownik odciążający. Jak sama nazwa wskazuje, odciąża on maszynę – można ją podnieść jedną ręką. Ponadto kosiarka pozostawia ściernisko w świetnej kondycji, aby łatwo odrastało – wyjaśniał Arkadiusz Cieślak, specjalista ds. produktu New Holland. 

Przetrząsanie na granicy

Świeżo skoszony materiał podczas pokazów w Borkach-Kosiorkach przetrząsała sześciowirnikowa maszyna New Holland ProTed 760. – Sześć wirników o średnicy 1,65 metra, każdy po siedem ramion. Szerokość robocza przetrząsacza to 7,6 metra. Maszyna ta przeznaczona jest dla średnich i większych gospodarstw. Za kopiowanie terenu odpowiada kozioł przegubowy, na którym maszyna jest zawieszona – wyjaśniał Michał Chmielak.

Podwójne palce na wirnikach poprawiają wydajność przetrząsania, a hydrauliczny układ oczyszczania pola pozwala na bardzo dokładne przetrząśnięcie skoszonego materiału na granicach pola.

Na miejscu można było też przetestować zgrabiarkę L640T Auto-Steer. To maszyna uniwersalna, dzięki której możemy formować jeden lub dwa wałki. Szerokość roboczą reguluje się hydraulicznie z ciągnika: może ona wynieść 3,60-6,40 m. Zastosowane w niej dwa wirniki mają po 12 ramion – na każdym cztery podwójne palce. Układ Auto-Steer steruje tylnym wirnikiem podczas ciasnych nawrotów na nieregularnych polach. 

Zielonka pod kontrolą

- Nasze prasy, zarówno walcowa, jak i pasowa, świetnie sprawdzają się w tak ekstremalnych warunkach, jakie mamy teraz na łące – zachwalał Rafał Galus, specjalista ds. produktu New Holland. Na łąkach w Borkach-Kosiorkach było grząsko (gleby torfowe), a zebrany materiał był bardzo wilgotny. Poprzedniego dnia intensywnie padał deszcz, co nie pozwoliło na skoszenie trawy czy jej przesuszenie przed zbiorem. Dzięki temu jednak można było sprawdzić wydajność i efektywność maszyn w trudnych warunkach.

- Prasa walcowa Roll Baller 125 Single jest przeznaczona do sianokiszonek. Jej konstrukcja sprawia, że możemy nią jeździć i formować bele nawet w deszczu. Z kolei prasa pasowa RollBelt 150 CropCutter jest przeznaczona głównie do materiału suchego, jak siano, słoma – tłumaczył specjalista.

Rotor tnący modelu Roll Baller 125 Single wyposażony jest w 20 noży zabezpieczonych sprężyną, z możliwością pracy na wybranych sekwencjach 10 noży. Zęby mają grubość 1 cm, więc idealnie nadają się do cięcia ciężkiego, grubego i wilgotnego materiału. Maszyna jest wyposażona w automatyczne oliwienie łańcucha i smarowanie tulei ślizgowych, więc konserwacja jej jest wyjątkowo łatwa.

W drugiej prezentowanej prasie – RollBelt 150 Crop Cutter jest 15 noży tnących. To prasa zmiennokomorowa pasowa, najbardziej uniwersalna w portfolio New Holland. – Prasy pasowe jakiś czas temu miały opinię, że nie nadają się do zielonki, bo materiał owija się wokół pasa i zapycha prasę. W prasie RollBelt 150 CroCutter mamy ciekawe rozwiązanie – podwójną rolkę czyszczącą, która przeciwdziała owijaniu się zielonki – wyjaśniał Rafał Galus. – Mamy w niej możliwość formowania bel o zmiennej średnicy od 90 do 150 cm. Od marca można opcjonalnie doposażyć maszynę w czujnik wilgotności, który mierzy aktualną wilgotność beli. Prasa wyposażona jest w system IntelliBale, czyli automatykę wymuszenia zatrzymania ciągnika przez prasę, automatyczne owinięcie beli i użycie hydrauliki zewnętrznej ciągnika, aby otworzyć i zamknąć tylną klapę. 

Nowości wśród ładowarek

- Dziś po raz pierwszy zaprezentowaliśmy nową gamę ładowarek TH w akcji. Maszyna, którą można przetestować to model TH 6.32. Ma kabinę o widoczności 360 stopni, z wąskimi słupkami konstrukcyjnymi i dużą powierzchnią szyb. Jest bardzo cicha i komfortowa – mówił Paweł Kwieciński, specjalista ds. produktu New Holland.

Jak sama nazwa wskazuje – tą ładowarką możemy podnieść na wysokość 6 m ładunek o maksymalnej wadze 3200 kg. W gamie nowych modeli są również te o wysięgu 7 i 9 m. Wszystkie ładowarki mają ten sam rozstaw osi: 3 m i są bardzo skrętne – promień skrętu wynosi 3,91 m. We wnętrzu prezentowanego modelu TH 6.32 w wersji wyposażenia Classic kryje się silnik o pojemności 4,5 l i mocy 133 KM, z układem Hi-SCR i bezpośrednim wtryskiem AdBlue. Maksymalna prędkość jazdy to 34 km/h. Ładowarka ma zaczep z tyłu, można do niej podpiąć przyczepę o masie do 20 t.

- Modele z tej serii wyposażone są w nową przekładnię firmy Carraro: w wersji Classic mamy cztery przełożenia do przodu i trzy do tyłu. Do tego ładowarka wyposażona jest w pompę tłokową o wydajności 140 litrów na minutę i system dwukierunkowych wentylatorów, które       zmieniają kierunek obrotu, generując wsteczny ciąg. W ten sposób „przedmuchują” miejsca, przez które wpada powietrze potrzebne do chłodzenia, nie pozwalając na ich zapchanie i zanieczyszczenie  wyjaśniał Paweł Kwieciński. 

oprac. (Fem)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat