Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy otrzymałeś/aś już pomoc po ubiegłorocznej suszy?
 
Tak
Nie
Nie składałem/am wniosku


Wiadomości z branży
Medale dla Claas

Organizacja DLG nagrodzi markę Claas trzema srebrnymi medalami podczas tegorocznych listopadowych targów Agritechnica 2019 w Hanowerze w Niemczech.

Dwa z nich zostały przyznane za innowacje w najnowszych kombajnach Lexion, za nowy system omłotowo-separujący APS Synflow Walker oraz za system automatycznej regulacji rozdrabniacza słomy Cemos Auto Chopping. Trzecim medalem został nagrodzony system Cemos Auto Performance, który kontroluje moc silnika i prędkość jazdy w nowych sieczkarniach Jaguar. 

Najnowszy system młócący APS Synflow Walker zastosowano w najnowszych kombajnach Lexion 5000 i 6000. Całkowicie nowy układ młócący wyposażony jest w bęben przyśpieszający 450 mm, bęben młócący 755 mm z 10 cepami oraz dodatkowy bęben separatora o średnicy 600 mm przed odrzutnikiem. W przypadku modeli z serii 6000 szerokość młocarni wynosi 1700 mm, a w modelach serii 5000, 1420 mm. Duże średnice bębnów gwarantują jeszcze większą powierzchnię styku bębnów z klepiskami, kąty opasania wynoszą odpowiednio 132 st. (bęben młócący) i 116 st. (bęben separujący). Te cechy, wraz z synchronizacją prędkości obrotowej wszystkich bębnów, umożliwiają płynny przepływ masy żniwnej. Cały system omłotowo-separujący umożliwia wzrost wydajności o nawet o 25 proc.

W celu szybkiego dostosowania maszyny do wszelkich rodzajów upraw i warunków pracy, wszystkie klepiska są regulowane hydraulicznie z kabiny za pomocą Cebis. System ochrony przed przeciążeniem zapewnia zaś ochronę przed zablokowaniem układu omłotowego. Wychylny domłacający segment klepiska przed bębnem młócącym może być aktywowany z kabiny, co pozwala na niezwykle precyzyjną kontrolę pracy młocarni, np. w celu skutecznego omłotu jęczmienia. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych parametrów jednostki młócącej, ten segment jest sterowany przez Cemos Automatic. Wszystkie klepiska są łatwo dostępne i w razie potrzeby można je z łatwością wymienić. APS Synflow Walker sprawdza się w omłocie we wszystkich rodzajach zbóż przy prędkościach obrotowych bębna od 160 do 920 obr./min.

Natomiast system Cemos Auto Chopping pozwala zoptymalizować pracę kombajnu, jednocześnie redukując zużycie paliwa. Podczas omłotu w sposób ciągły określa wilgotność i ilość słomy, a także automatycznie dostosowuje pozycje przeciwostrzy i fragmentu dna w rozdrabniaczu słomy do aktualnych warunków. Pozwala to zaoszczędzić nawet 10 proc. oleju napędowego. Korzystając z terminala Cebis operator określa, czy chce pracować z zachowaniem najwyższej jakości sieczki, czy też z najwyższą wydajnością.

Dzięki systemowi Cemos Auto Performance w najnowszej serii sieczkarni Jaguar możliwe jest utrzymanie ustawionej prędkości silnika na stałym poziomie, przy jednoczesnej regulacji mocy i prędkości jazdy. Wraz ze wzrostem masy plonów najpierw wzrasta moc silnika, a następnie prędkość jazdy. Jeśli masa roślin jest mniejsza, moc silnika jest automatycznie redukowana. Pozwala to utrzymać stałą prędkość obrotową silnika i eliminuje nagłe zmiany obciążenia. W ten sposób uzyskuje się równomierny przepływ materiału przy zachowaniu wysokiej niezawodności działania i niższym zużyciu paliwa. Innowacja sprawdzi się szczególnie w trudnych warunkach zbioru, pozwalając operatorowi skupić się na pozostałych czynnościach obsługowych.

oprac. (Fem)

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat