Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy otrzymałeś/aś już pomoc po ubiegłorocznej suszy?
 
Tak
Nie
Nie składałem/am wniosku


Wiadomości z branży
20-lecie Top Farms Głubczyce 
 
– Rolnictwo jest jak sztuka, która wymaga pasji i wielkiego zaangażowania – mówił Tomasz Zdziebkowski, prezes zarządu Top Farms, a także szef brytyjskiej Grupy Spearhead International, podczas obchodów 20-lecia spółki Top Farms Głubczyce.

Z tej okazji 10 września w Prószkowie k. Opola odbyła się konferencja zatytułowana „Od 20 lat uczestniczymy w rozwoju polskiego rolnictwa”. Podczas spotkania przedstawiono zmiany zachodzące w polskim rolnictwie – od PGR-ów po dzisiejsze wielkotowarowe gospodarstwa. – Historia ludzi związanych z Top Farms Głubczyce jest fascynująca. Jesteśmy dumni z tego, że blisko połowa pracowników ma ponad 20-letnie doświadczenie, a wielu z nich dobrze pamięta czasy Kombinatu Rolnego Głubczyce – podkreślał Łukasz Krechowiecki, prezes Top Farms Głubczyce, który zwracał uwagę, że należy pamiętać o historii kreśląc plany na przyszłość.

Podczas konferencji wielokrotnie przypomniano datę 3 sierpnia 1999 r., gdy Top Farms kupił udziały Kombinatu Rolnego Głubczyce. Umowę w tej sprawie z Adamem Tańskim, ówczesnym prezesem Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa podpisał Tomasz Zdziebkowski. – Wtedy ruszyły inwestycje, nastąpiły zmiany przynoszące coraz lepsze wyniki produkcyjne – przypomniał prezes Zdziebkowski i dodał, że 20 lat temu kredytów inwestycyjnych dla branży agro udzielał tylko jeden bank. – Dzisiaj wydaje się to niemożliwe, ale tak właśnie było. Proces przekształceń odbywał się w trudnym czasie, gdy szalała inflacja, a szanse Polski na wejście do Unii Europejskiej określano jako mgliste.

Po dwóch dekadach TFG jest nowoczesnym i efektywnym przedsiębiorstwem rolnym, które może rywalizować nie tylko z polską, ale przede wszystkim z zagraniczną konkurencją. Spółka, która gospodaruje na 11 tys. ha (dzierżawa do 2023 r.) jest jednym z największych dostawców ziemniaków w Europie. Każdego roku TFG ma w ofercie sprzedaży ok. 40 tys. t zbóż, 6 tys. t rzepaku, 10 tys. t kukurydzy, 50 tys. t buraków cukrowych oraz 35 tys. t ziemniaków. Spółka jest jednym z największych w kraju producentów mleka. Posiada liczące 2,5 tys. krów mlecznych stado, produkujące ponad 22 mln l mleka rocznie.

TFG ma też ubojnię bydła. – Oferujemy wysokiej klasy mięso wołowe własnej produkcji – informował prezes Łukasz Krechowiecki i podkreślał, że Top Farms Głubczyce w codziennej działalności posługuje się kodeksem Dobrej Praktyki Rolniczej. – W przypadku produkcji warzyw mamy również certyfikat Global G.A.P. Dowodem jakości naszych produktów jest to, że z ziemniaków uprawianych przez nas produkowane są zupki dla niemowląt – zaznaczył Krechowiecki. TFG współpracuje z markami: Nutricia, Frito Lay, McCain, Diamant, ZT Bielmar, ZT Kruszwica, Danone, OSM Włoszczowa czy Südzucker.

Ważnym wkładem TFG w rozwój polskiego rolnictwa są nowoczesne technologie pozwalające budować polską bazę białka poprzez wielkoobszarową uprawę soi. Wrażenie robi także zakrojony na szeroką skalę program retencji wody. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom spółka jest w stanie nawadniać ponad 800 ha upraw.

Podczas konferencji w Prószkowie wiele uwagi poświęcono biologizacji rolnictwa, która przejawia się między innymi wysiewaniem poplonów, stosowaniem właściwego płodozmianu, a także odpowiedzialnym gospodarowaniem resztkami pożniwnymi, użyźnianiem gleby, regulacją jej pH oraz ograniczeniem do minimum stosowania środków chemicznych i dbałością o czystość wód gruntowych. Żeby osiągnąć jak najlepsze wyniki w Top Farms Głubczyce używa się najnowocześniejszych maszyn i technologii. Kluczową rolę odgrywa rolnictwo precyzyjne. Kacper Łata, specjalista działu doświadczeń i analiz TFG zaprezentował różne aspekty nowoczesnego rolnictwa, odwołującego się do cyfryzacji, wykorzystania sygnału satelitarnego i robotyki.

Krzysztof Zacharuk

Więcej zdjęć autora można obejrzeć w naszej fotogalerii


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat