Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy otrzymałeś/aś już pomoc po ubiegłorocznej suszy?
 
Tak
Nie
Nie składałem/am wniosku


Wiadomości z branży
Amino Ultra – nawozy do zadań specjalnych 

Nowa seria nawozów mikroelementowych Amino Ultra wkrótce poszerzy portfolio firmy Intermag. Nowatorska formulacja została opracowana w odpowiedzi na zmiany klimatu i związane z tym coraz trudniejsze warunki uprawy, które spowodowały znaczne spadki rentowności produkcji rolniczej. 

Nowe nawozy firmy Intermag bazują na glicynie – naturalnym transporterze mikroelementów. Glicyna jest najmniejszym, a zarazem najbardziej mobilnym i najszybciej wchłanianym przez rośliny aminokwasem. Dlatego Amino Ultra aplikowane nalistnie są szybciej i efektywniej przyswajane niż standardowe nawozy mikroelementowe. – Największą przewagą tego produktu jest ultraszybkie odżywienie. Z jednej strony dzięki temu, że cząsteczki Amino Ultra są czterokrotnie mniejsze od cząsteczek standardowych chelatów, a z drugiej, jest to mechanizm zaadoptowany z natury, a więc molekuła, którą roślina dobrze zna – wyjaśniał dr Radosław Wilk, kierownik ds. rozwoju biznesu Intermag, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 26 września w Warszawie. 

Jakość sprawdzona w badaniach

Opracowanie i wdrożenie nawozów Amino Ultra było wieloletnim procesem, który angażował zespoły badawcze chemików, naukowców, rolników i przetwórców. Nawozy zostały przebadane w laboratoriach Intermag i sprawdzone w doświadczeniach prowadzonych m.in. przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Ponadto zostały przetestowane w warunkach polowych przez rolników i ogrodników w Polsce i za granicą. Formulacja nawozów była konsultowana z branżą przetwórczą, przed którą stawiane są coraz wyższe wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa żywności, obejmujące nie tylko produkt, ale też otoczenie towarzyszące jego wytworzeniu, w tym zastosowane środki produkcji.

Nawozy te są wyjątkowo skuteczne nawet w warunkach silnego stresu – przekonywał dr Wilk. – Mają wysoką koncentrację składników, nawet o 60 procent wyższą w porównaniu ze standardowymi chelatami, co daje ultraszybki efekt odżywiania. Poza tym charakteryzują się wysoką wydajnością i pozwalają na osiąganie lepszych efektów biologicznych przy jednoczesnym niższym koszcie aplikacji na hektar. Podkreślał też, że dzięki formie ultragranulatu nawozy nie pylą i nie zbrylają się, mają natomiast doskonałą rozpuszczalność i mieszalność z innymi agrochemikaliami: – Nawozy Amino Ultra mogą być wykorzystywane do tworzenia mieszanin zbiornikowych. Zweryfikowano mieszalność ze 162 najpopularniejszymi środkami ochrony roślin (głównie fungicydami oraz insektycydami) i wykazano ponad 99 procent mieszalności nawet w mieszaninach wieloskładnikowych, przy jednoczesnym braku pienienia. 

Skuteczność potwierdzona w praktyce

Mamy coraz gorsze warunki do aplikacji nawozów, a wymagania nowych odmian pod względem mikroelementów są coraz wyższe. Intermag ze swoimi nawozami Amino Ultra idealnie wpisuje się w potrzeby nowoczesnego rolnictwa, pomagając nam, rolnikom, sprostać nowym wyzwaniom – mówił Jan Kępa, rolnik z Dolnego Śląska, który stosował nawozy w swoich uprawach.

Z kolei Wojciech Kępka, specjalista ds. badań biologicznych Intermag, osobiście prowadził wiele badań nad przyswajalnością mikroelementów podawanych w nawozach Amino Ultra. Jak podkreślił, często sam był zdziwiony, jak dobrze przyswajalne są te nawozy. – Jeden z eksperymentów przeprowadziliśmy w uprawie sałaty. Okazało się, że dzięki Amino Ultra przyswajalność żelaza wzrosła o 59 procent, cynku o 49 procent, a miedzi aż o 212 procent. A trzeba zaznaczyć, że doświadczenie to było wykonywane w warunkach stresowych. Gdybym sam nie prowadził tych badań też bym pewnie nie uwierzył, jednak osobiście aplikowałem nawozy i później analizowałem wyniki.

Nawozy Amino Ultra to rozwiązanie proekologiczne. Glicyna jako naturalny roślinny transporter mikroelementów ulega szybkiej biodegradacji. Nawozy te są w pełni bezpieczne zarówno dla roślin, jak i środowiska.

 

Sprzedaż w przyszłym roku

– Na ten sezon przygotowaliśmy cztery produkty: Amino Ultra Zn-24, który zawiera 240 gramów cynku; Amino Ultra Mn-22, który zawiera 220 gramów manganu; Amino Ultra Fe-20, który zawiera 200 gramów żelaza i Amino Ultra Cu-24, który zawiera 240 gramów miedzi – mówił dr Wilk.

Nawozy należy stosować w okresach intensywnego wzrostu i rozwoju roślin w przypadku zdiagnozowania niedoborów manganu, cynku, żelaza lub miedzi w roślinach. Zaleca się wykonanie 2-3 zabiegów w sezonie w 3-7 dniowych odstępach do momentu ustąpienia niedoborów. Dawki są zróżnicowane w zależności od uprawy i wynoszą od 0,1 do 0,7 kg/ha.

Szczegółowe programy nawozowe oraz ceny podamy już niebawem – najprawdopodobniej na początku listopada. Testujemy także produkty będące miksami tych nawozów i planujemy wkrótce wprowadzić preparaty bardziej uniwersalne, zawierające w każdej granuli kilka mikroelementów, nie tylko mangan, miedź, żelazo czy cynk, ale także na przykład bor. Stawiamy też na produkty do fertygacji – mówił Piotr Lubaszka, dyrektor handlowy Intermag.

Nawozy Amino Ultra dopiero wchodzą na polski rynek, ale już od czterech lat są znane rolnikom w Ameryce Południowej. Z powodzeniem stosują je farmerzy w Meksyku, Brazylii i Ekwadorze. – Brazylia to pierwszy kraj, w którym wprowadziliśmy nawozy Amino Ultra. Stosowane są tam w uprawach soi, kukurydzy i cytrusów – mówiła Anna Konieczny z działu handlu zagranicznego Intermag. – Tamtejsi gospodarze podkreślają, że Amino Ultra pozytywnie wpływają na stan odżywienia roślin, a składniki pokarmowe dostarczane są szybko i efektywnie. Biorąc pod uwagę skuteczność, jaką wykazały w warunkach tamtejszego, gorącego klimatu, jesteśmy przekonani, że nawozy te są odpowiedzią na zmieniający się klimat w Polsce i sprawdzą się także u nas – dodała. 

Maja Olejarska


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat