Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że w Polsce powinien obowiązywać zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego (poza potrzebami krajowych wspólnot religijnych)?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Joker od John Deere

John Deere zaprezentował pojazd rolniczy wyglądający jak pół ciągnika. Mowa o jednoosiowym autonomicznym nośniku narzędzi Joker, który może wykonywać ciężkie prace polowe.

Ciągnik-robot bez kabiny ma napęd elektryczny i moc 500 kW (680 KM), która uzyskiwana jest z dwóch silników o mocy 250 kW każdy. Futurystyczny pojazd może być wyposażony w dwie gąsienice lub dwa koła. Jego zaletą jest możliwość zmiany masy w  szerokim zakresie od 5 do 15 t. Dzięki temu poprzez balastowanie można go dostosować do różnych prac polowych – podczas lekkich zmniejszyć wagę w celu ograniczenia ugniatania gleby, a w czasie ciężkich zwiększyć, aby osiągnąć maksymalną siłę uciągu.

Ciągnik robot jest solidnie zintegrowany z maszyną lub narzędziem, dla którego jest jednostką pociągową. Na targach Agritechnica 2019 był zagregowany z kompaktową broną talerzową poprzez nietypowy sprzęg – pierścień przykręcony śrubami. Bliźniaczy element na ciągniku miał cztery punkty obrotowe ze sworzniami – dwa górne i dwa boczne połączone z siłownikami hydraulicznymi, co umożliwia wykonywanie skrętów. 

Joker dzięki niewielkiemu akumulatorowi trakcyjnemu na niewielkim dystansie (nie wiadomo dokładnie jakim) może przemieszczać się sam, ale do dłuższej pracy potrzebuje źródła prądu. Trwają prace nad wykorzystaniem do tego przewodu elektrycznego prowadzonego od granicy pola do ciągnika-robota. W trakcie pracy w terenie przewód jest automatycznie wysuwany i zwijany na szpulę zawieszoną przed pojazdem, a system prowadzenia kabla wyklucza przejechanie po nim i jego uszkodzenie. Zasięg przewodu może wynosić ponad 1000 m. John Deere już zaprezentował takie rozwiązanie na ciągniku autonomicznym 4-kołowym, który powstał w ramach projektu badawczego GridCON. Dzięki napędowi elektrycznemu poziom generowanego przez Jokera hałasu jest wyjątkowo niski, a on sam podlega niewielkiemu zużyciu. Niski koszt eksploatacji to dodatkowy atut nowego autonomicznego ciągnika-robota.

(Fem)

 


przeglądaj wszystkie