Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy otrzymałeś/aś już pomoc po ubiegłorocznej suszy?
 
Tak
Nie
Nie składałem/am wniosku


Wiadomości z branży
Konferencje wiosenne Osadkowski – Cebulski

Spotkanie, które odbyło się 5 lutego w Legnicy zapoczątkowało konferencje produktowe firmy Osadkowski – Cebulski, poświęcone agrotechnice upraw w sezonie wiosennym. Była to jedna z pięciu zaplanowanych konferencji pt. „Wyzwania we współczesnym rolnictwie”.

Miejsca pozostałych spotkań obejmowały tereny działania firmy Osadkowski – Cebulski: Głogów, Zgorzelec, Zielona Góra i Mojesz. – W 2020 roku będziemy świętować 30-lecie istnienia naszej firmy. Możemy pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, zapewniamy naszym klientom wsparcie w produkcji rolniczej i dbamy o najwyższą jakość usług – mówił otwierając spotkanie Leszek Cebulski, prezes zarządu. Wskazując na wyzwania stojące przed rolnictwem zwrócił uwagę ochronę środowiska i rolnictwo zrównoważone.

Spotkanie w Legnicy było też okazją do oceny sytuacji polowej i podsumowania sezonu jesień/zima. Specjaliści z firmy przedstawili technologie ochrony zbóż i rzepaku. Firma Osadkowski – Cebulski przygotowała dla swoich klientów trzy warianty ochrony fungicydowej: standard, ekonomiczny i premium. Uprawom rzepaku oprócz zabiegów ochronnych potrzebne będzie dokarmianie azotem i borem. Sporo uwagi poświęcono urodzajności gleby, wskazując na zagrożenia, które ją pogarszają: podeszwa płużna, nieodpowiednie zmianowanie, brak nawożenia obornikiem czy zakwaszenie gleb.

Problemy ochrony upraw rolniczych w kontekście odporności i wycofywania substancji czynnych przedstawił dr inż. Łukasz Sobiech z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Prezentacje partnerów spotkania dotyczyły najnowszych trendów w agrotechnice. Przedstawiciele Rapool, BASF, ADOB i Agromix przedstawili swoje oferty produktowe dotyczące upraw zbóż i rzepaku. Artur Kozera z firmy Rapool mówił o tym, jak zminimalizować spadek plonów rzepaku ozimego podczas suszy. Podkreślał też znaczenie kwalifikowanego materiału siewnego. Nowe rozwiązanie fungicydowe w ochronie zbóż przedstawił Paweł Biliński z BASF, który zaprezentował RevyFlex, w skład którego wchodzi revysol, innowacyjna substancja czynna z grupy triazoli, pierwszy triazol zawierający grupę izopropanolową, który posiada wyjątkowe właściwości interwencyjne i długotrwałe działanie. Substancja charakteryzuje się bardzo szybkim pobieraniem i przemieszczaniem w roślinie, ale również natychmiastowym efektem w walce z patogenami, niezależnie od temperatury podczas zabiegu. Skutecznie działa już od 5 st. C. Wyjątkową cechą revysolu jest zdolność tworzenia rezerwuarów wewnątrz liści, a powolne uwalnianie z nich substancji czynnej prowadzi do długotrwałej ochrony całego liścia. Sporo uwagi poświęcono też znaczeniu nawozów mikroelementowych w uprawie zbóż i rzepaku, a także stosowaniu adiuwantów.

Maja Olejarska


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat