Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że w Polsce powinien obowiązywać zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego (poza potrzebami krajowych wspólnot religijnych)?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Nowy Astron 350 SE

Fungicyd dla sadownictwa Astron 350 SE (Innvigo), zawierający znaną substancję czynną – ditianon, otrzymał rejestrację wiosną 2019 r.

Produkt wyróżnia się płynną formulacją. Ze względu na zalecenia dotyczące okresu stosowania – od końcowej fazy nabrzmiewania pąków do etapu, gdy owoc osiąga wielkość 20 mm (BBCH 52-72) – pokrywającego się z wprowadzeniem środka na rynek, w ub.r. sadownicy nie mieli okazji szerzej przekonać się o zaletach Astrona. – Nasz preparat może być stosowany w sadach jabłoniowych w celu zabezpieczenia przeciwko parchowi jabłoni, ale ma również rejestrację w sadach gruszowych na parcha gruszy – wyjaśnia Radosław Bończak, doradca z Innvigo. – Forma płynna daje szereg zalet i możliwości: przede wszystkim łatwe odmierzanie, dobre mieszanie, łatwe rozpuszczanie, a także bezproblemowe wypłukiwanie opakowań. Astron dobrze łączy się z innymi produktami. W rejestracji mamy stosowanie łączne ze środkiem Batalion 450 SC, natomiast próby zrealizowane w sezonie 2019 i konfiguracje z innymi preparatami pokazały, że jest bezpieczny i bardzo dobrze się sprawdza.

W pierwszym sezonie obecności fungicydu Astron 350 SE na rynku wybrani producenci jabłek otrzymali propozycję przetestowania nowego preparatu, włączając go do stosowanych w ich sadach programów ochrony.

Oparliśmy ochronę o substancje kontaktowe, więc staraliśmy się tak dopasować opryski, żeby nie było problemu z parchem. Szczęśliwie udało się przy użyciu tych środków, stosując także Astron, uniknąć plam parcha, co mnie zadowala i daje satysfakcję, że ta ochrona była skuteczna i nie musiałem stosować zabiegów interwencyjnych – mówi Wojciech Rosiewicz z Muchnic Nowych (woj. łódzkie). – Astron zastosowałem naprzemiennie z Kaptanem. Kaptan zadziałał, Astron też zrobił swoje i nie pojawiły się plamy parcha. Uważam, że to ciekawy środek, z dobrą substancją czynną, która pozwoliła utrzymać sad w odpowiedniej jakości i odpowiedniej kulturze liści, na których nie wystąpił parch.

Także Paweł Kołacz z miejscowości Wola Chojnata (woj. łódzkie) miał możliwość sprawdzić w praktyce, jak działa ditianon od Innvigo. W swoim gospodarstwie sadowniczym aplikował preparat do etapu kwitnienia trzykrotnie, w tym raz w mieszaninie z Batalionem 450 SC. – Środek w płynie, łatwe rozpuszczanie w cieczy, dobrze się miesza i łączy. Efekt? Znakomity. Parcha nie ma, jestem zadowolony – podsumował.

(Fem)


przeglądaj wszystkie