Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że w Polsce powinien obowiązywać zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego (poza potrzebami krajowych wspólnot religijnych)?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Zorvec Endavia ochroni ziemniaki i cebulę

Corteva Agriscience poinformowała 16 lipca, że zarejestrowała w Polsce innowacyjny środek grzybobójczy Zorvec Endavia, oparty na substancji czynnej Zorvec (oksathiapiprolina), do ochrony ziemniaków i cebuli.

Jest to substancja zatwierdzona przez UE w 2017 r. i jednocześnie pierwszy przedstawiciel nowej klasy chemicznej piperydynyl-tiazol-izoksazoliny (FRAC 49). Nowy środek, charakteryzujący się korzystnym profilem środowiskowym, będzie dostępny dla polskich plantatorów ziemniaków i cebuli od 2021 r. Zwalcza zarazę ziemniaczaną i mączniaka rzekomego cebuli.

Zorvec Endavia jest ulepszonym środkiem o obniżonej dawce Zorvec z 15 do 12 g/ha, co było możliwe dzięki połączeniu skuteczności dwóch substancji czynnych (oksatiapiproliny, wg FRAC grupa 49 i bentiowalikarbu, wg FRAC grupa), zwalczających chorobę i dodatkowego efektu synergii w formulacji. Jest to profilaktyczny środek grzybobójczy o działaniu powierzchniowym i układowym, w postaci zawiesiny olejowej (OD) do rozcieńczania wodą. Produkt jest przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Zorvec Endavia wykazuje przedłużone działanie, dzięki któremu można wydłużyć przerwy między zabiegami o 3-4 dni. Fungicyd – jak zapewnia producent – charakteryzuje się znakomitą skutecznością biologiczną, a ukierunkowane działanie przeciwko zarazie ziemniaczanej i mączniakowi rzekomemu daje rolnikom nowe narzędzie do zwalczania tych chorób. Zorvec Endavia jest odporny na zmywanie przez deszcz już po 20 minutach od wykonania zabiegu oraz zapewnia ochronę nowym przyrostom, przemieszczając się do nowych liści rośliny. Dzięki formule gotowej do użycia nowa wersja Zorvec Endavia ułatwia prace w gospodarstwie poprzez łatwiejszy transport, przechowywanie i zastosowanie.

Przy zwalczaniu zarazy ziemniaczanej maksymalna zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,4 l/ha. Środek należy stosować od początku fazy rozwoju liści (BBCH 10) do siedmiu dni przed zbiorem rośliny uprawnej. Pierwszy zabieg wykonuje się zapobiegawczo, przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby, a następne zabiegi w miarę potrzeby co 7-10 dni.

Przy zwalczaniu mączniaka rzekomego cebuli zalecana jednorazowa dawka to 0,5 l/ha. Preparat stosuje się od fazy trzech liści (BBCH 13) do 28 dni przed zbiorem rośliny uprawnej.

oprac. (Fem)


przeglądaj wszystkie