Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Wiadomości z branży
Białka chronią uprawy

Dwa środki Arysta LifeScience stosowane w sadownictwie – Captan 80 WG i Dimilin 480 SC uzyskały rozszerzenie rejestracji. Captan 80 WG oprócz jabłoni, gruszy i wiśni będzie można stosować w uprawie truskawki przeciw szarej pleśni. Zabiegi należy wykonywać zapobiegawczo od początku do końca kwitnienia. Dodatkowo preparat ten będzie można stosować przeciw chorobom przechowalniczym jabłek, wykonując zabieg jednorazowo na cztery tygodnie przed planowanym zbiorem owoców.

Rozszerzona rejestracja insektycydu Dimilin 480 SC, poza zwalczaniem owocówki jabłkóweczki, toczyka gruszowiaczka, miodówki gruszowej i owocówki śliwkóweczki obejmuje także zwalczanie zwójek liściowych i pordzewiacza jabłoniowego. W związku z narastającym problemem zwalczania szpecieli w sadach oraz małą liczbą substancji aktywnych zarejestrowanych w tym celu, nowa rejestracja Dimilinu 480 SC daje sadownikom skuteczne narzędzie w walce z tymi szkodnikami.

Ponadto Arysta LifeScience podpisała umowę licencyjną z chińskim Instytutem Ochrony Roślin (IPP), dzięki czemu stała się wyłącznym globalnym (z wyjątkiem Chin) dystrybutorem technologii wykorzystujących białka w ochronie roślin przed patogenami, z których jedna już została pomyślnie skomercjalizowana w Chinach. Opiera się ona na wykorzystaniu białka uzyskanego z grzyba Alternaria tenuissima, określonego nazwą PeaT1. W czerwcu 2014 r. zarejestrowano pierwszy biologiczny środek ochrony roślin zawierający białko PeaT1 (nazwa handlowa Atailing), który w pierwszym roku sprzedaży przyniósł dochód przekraczający 10 mln USD. Rejestracja Atailing obejmuje zwalczanie chorób wirusowych w uprawach warzywniczych i tytoniu. Aktualnie trwają badania nad skutecznością preparatu przeciw chorobom wirusowym i bakteryjnym w innych uprawach jednorocznych i wieloletnich.
Innym białkiem, do którego Arysta LifeScience wynegocjowała prawa licencyjne, jest białko Hrip1, które uzyskano z tego samego grzyba i które również wykazuje potencjał w ochronie roślin przed patogenami.  

(ala)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat