Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy jeździsz na spotkania polowe organizowane przez firmy nasienne i chemiczne?
 
Tak, często
Tak, rzadko
Nie jeżdżę


Wiadomości z branży
Bakterie na resztki

Firma Intermag wprowadza do pilotażowej sprzedaży prototyp mikrobiologicznego preparatu Bactim Słoma, który ma przyspieszać rozkład materii organicznej.

Zaprezentowała go 8 czerwca podczas konferencji prasowej w Miłosławiu (Wielkopolska). Jest to pierwszy z serii produktów mikrobiologicznych jakie Intermag zamierza wprowadzić na rynek. Bactim Słoma zawiera dwa szczepy bakterii wyselekcjonowanych z naturalnego środowiska: Bacilius subtilis szczep B00105 i Bacilius licheniformis szczep B00106. W preparacie występują w formie przetrwalnikowej. Uaktywniają się dopiero w środowisku, ponieważ do funkcjonowania potrzebują węgla zawartego w materii organicznej. Dzięki syntetyzowanym przez nie enzymom celulolitycznym wzrasta efektywność rozkładu resztek pożniwnych. To z kolei przekłada się na szybsze uwalnianie składników pokarmowych dostępnych dla roślin. Wzrasta także zwartość próchnicy, co poprawia strukturę gleby. Marcin Oleszczak z firmy Intermag podkreśla, że preparat stymuluje rozwój systemu korzeniowego, wpływa na dynamiczne i wyrównane wschody, lepsze zaopatrzenie w składniki pokarmowe i wodę oraz większą aktywność mikrobiologiczną gleby.

Produkt można stosować na resztki pożniwne wszystkich gatunków roślin uprawnych, a także na nawozy naturalne. Zaleca się dawkę 2 l/ha lub 1 l/ha, jeśli do rozkładu resztek używany jest także azot. Najlepiej wykonać oprysk średniokroplisty po południu, unikając nadmiernego nasłonecznienia. Po zabiegu preparat należy płytko wymieszać z glebą.

Podczas konferencji naukowcy z Instytutu Ochrony Roślin–PIB w Poznaniu przedstawili także wyniki doświadczeń dotyczące wpływu nawozów i stymulatorów Intermag na uszkodzenia powodowane przez owady, porażenie przez grzyby oraz plonowanie upraw rolniczych. Hubert Kardasz, prezes firmy omówił z kolei jej plany rozwojowe, natomiast dyrektor handlowy Piotr Lubaszka – działania wspierające sprzedaż. 

(ala)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat