Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Pod naszym patronatem

XLIII Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

2018-10-29

26 października w kilkuset szkołach w Polsce odbyły się eliminacje szkolne 43. Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

W zmaganiach na etapie szkolnym co roku uczestniczy ponad 16 tys. uczniów rolniczych szkół średnich, którzy próbują sił w 11 blokach tematycznych: mechanizacja rolnictwa, produkcja roślinna, technologia żywności, produkcja zwierzęca, gastronomia, architektura krajobrazu, agrobiznes, ogrodnictwo, leśnictwo, weterynaria oraz ochrona i inżynieria środowiska. Każdy uczestnik może wystartować w jednym z wybranych bloków, który składa się z dwóch części: testowej i praktycznej.

Zdobywcy największej liczby punktów zakwalifikowali się do eliminacji okręgowych, które odbędą się w dniach 12-13 kwietnia 2019 r. w dziewięciu okręgach. Wielki finał 43. OWiUR, odbędzie się 7 i 8 czerwca 2019 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej (powiat gorlicki, woj. małopolskie).

Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, w którym niedawno zaszły zmiany. 1 października obowiązki prof. dr hab. Józefa Starczewskiego, który kierował pracami komitetu od trzech lat przejął prof. dr hab. Marek Stefan Szyndel. Prof. Starczewski złożył rezygnację z przyczyn osobistych jeszcze w czerwcu i od tego czasu trwały konsultacje na temat tego, kto mógłby go zastąpić. Propozycję kierowania pracami KG OWiUR zdecydował się przyjąć prof. Szyndel, który pracuje na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (Samodzielny Zakład Fitopatologii) w Warszawie. O zmianie przewodniczącego zdecydowano podczas posiedzenia KG OWiUR 25 września. – Profesor Szyndel to świetny wybór. Jego dokonania zawodowe i ogromna wiedza pozwolą otworzyć przed Olimpiadą Wiedzy i Umiejętności Rolniczych nowy rozdział – mówił prof. dr hab. Andrzej Radecki, honorowy przewodniczący komitetu głównego.

Nowy przewodniczący podkreślił, że za główny cel stawia sobie nie tylko kontynuowanie olimpiady, ale także jej rozwój. – OWiUR to marka sama w sobie, na którą warto stawiać – stwierdził prof. Szyndel, który jest niezwykle aktywny nie tylko na macierzystej uczelni, ale również poza nią. W latach 2012-16 był prorektorem SGGW ds. współpracy międzynarodowej, a wcześniej dziekanem Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Był uczestnikiem wielu zagranicznych staży naukowych i dydaktycznych. Od 2016 r. jest prezydentem organizacji ICA – Association for European Life Science Universities, a także przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB w Radzikowie.

Chociaż olimpiada ma za sobą ponad 40 lat historii, cały czas się zmienia. Jedną z nowinek jest internetowa rejestracja uczestników za pośrednictwem serwisu owiur.pl. W tym roku (podobnie jak podczas 42. OWiUR) uczniowie chcący wystartować w eliminacjach szkolnych w dniach 1-24 października musieli wypełnić specjalny formularz i w ten sposób uzyskać certyfikat z numerem uczestnika, który będzie towarzyszył im do końca zmagań.

Laureaci eliminacji centralnych olimpiady są przyjmowani na wybrane uczelnie z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego, zgodnie z zakresem bloków tematycznych ustalonym przez senaty tych szkół. Laureaci i finaliści OWiUR, zgodnie z rozporządzeniem MEN, są też zwolnieni z egzaminów potwierdzających kwalifikacje w następujących zawodach: technik agrobiznesu, technik rolnik, technik ochrony środowiska, technik ogrodnik, technik leśnik, technik technologii żywności, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik weterynarii, technik mechanizacji rolnictwa, technik hodowca koni, technik inżynierii środowiska i melioracji oraz technik architektury krajobrazu.

OWiUR to konkurs, któremu patronują Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Środowiska. Patronem medialnym jest APRA sp. z o.o., wydawca miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny” a także multiportalu Agropolska.pl.

Krzysztof Zacharuk


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat