Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Pod naszym patronatem

Konkurs ROLNIK - FARMER ROKU

2019-02-25

Konkurs ROLNIK - FARMER ROKU

Ogólnopolski Konkurs ROLNIK – FARMER ROKU ma już 25 lat. Gala finałowa jednego z najbardziej prestiżowych konkursów adresowanych do rolników odbyła się 8 lutego w Warszawie.

Do laureatów trafiły złote jabłka, które są symbolicznym ukoronowaniem wieloletniej pracy. – Dziękuję wam za to, że codziennie dajecie z siebie wszystko. Jesteście przykładem tego, jak wiele można osiągnąć dzięki wytrwałemu dążeniu do celu – mówiła Teresa Kucharska, przewodnicząca kapituły konkursu.

W zeszłym roku, na podstawie nadesłanych materiałów, kapituła konkursowa, którą tworzą przedstawiciele Stowarzyszenia „Polski Klub ROLNIK – FARMER ROKU”, uczelni rolniczych, ministerstwa rolnictwa, KOWR oraz niezależni eksperci, wyłoniła grupę finalistów XXV edycji konkursu (łącznie wpłynęły 263 zgłoszenia kandydatów do tytułu ROLNIK – FARMER ROKU). Później przedstawiciele kapituły wizytowali gospodarstwa finalistów, aby wybrać najlepsze. – Chcemy na własne oczy zobaczyć to, co najbardziej wyróżnia poszczególnych rolników, a także poznać ludzi na miejscu. Pokazujemy osoby, które ciężko pracują i chcą się rozwijać – wyjaśniła Kucharska. Podstawowym kryterium oceny kandydatów w poszczególnych kategoriach była efektywność gospodarowania mierzona wydajnością i uzyskiwanymi plonami. Wiadomo, że zdecydowanie najlepiej premiowane były osiągnięcia wynikające z nowoczesnego gospodarowania. – To bardzo ważny aspekt pracy rolnika. Nowoczesne technologie coraz mocniej wkraczają na polską wieś i trzeba umieć mądrze z nich korzystać – przyznał Maciej Mularski, prezes Stowarzyszenia „Polski Klub ROLNIK – FARMER ROKU”. Zwracał uwagę, że 25-lecie konkursu doskonale wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – Patriotyzm to także dbanie o gospodarstwo rolne i jego ustawiczny rozwój – zauważył.

Rolnicza elita w komplecie

Obecny na gali minister rolnictwa Jan K. Ardanowski podkreślał ogromny rozmach konkursu i jego nieposzlakowaną renomę. Zwracając się bezpośrednio do finalistów i laureatów, dziękował im za trud pracy, jaką codziennie wkładają w rozwój swoich gospodarstw. – Od ćwierć wieku, czyli od początku przemian zachodzących w polskim rolnictwie, wybierani są najlepsi gospodarze, grupy producenckie oraz firmy z sektora rolnego. To tacy ludzie jak wy tworzą nowoczesne polskie rolnictwo. Niewątpliwie należycie do elity, która śmiało konkuruje z najlepszymi rolnikami w Unii Europejskiej i poza jej granicami – mówił minister. Ardanowski apelował, aby nie zwalniać tempa: – Przed nami jest jeszcze wiele do zrobienia, aby poziom życia na terenach wiejskich nie odbiegał o tego, jaki jest w miastach.

Czesław Siekierski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego podkreślał „niesamowite zasługi” polskich rolników dla rozwoju całej gospodarki. – Ostatnio przeglądałem raport Banku Światowego, który przygotowano na początku transformacji i powiem jedno: takiego sukcesu, jaki odnieśli nasi rolnicy i cały sektor rolno-spożywczy, nikt nie przewidział. Zrobiliśmy coś wielkiego, z czego możemy być dumni – mówił. Przyznał też, że organizowany co roku konkurs przyczynił się do dopingowania rolników, aby ci cały czas szli do przodu. Siekierski zauważył, że złote jabłka, które są wręczane laureatom, to nie tylko kolejna nagroda w ich rolniczej karierze, ale pewne zobowiązanie, aby inspirować innych do działania i rozwoju.

Piotr Serafin, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zwracał uwagę na wspaniałą historię i zaszczytny jubileusz. – Przez 25 lat konkurs wyłonił tysiące najlepszych gospodarzy, docenił grupy producenckie i przedsiębiorstwa z branży rolno-spożywczej. Wśród nich nie zabrakło także spółek, nad którymi KOWR sprawuje nadzór właścicielski jako kontynuator działań Agencji Nieruchomości Rolnych. To, także dla nas, powód do dumy – zaznaczył.

Głowa państwa kibicuje

Podczas uroczystej gali finałowej odbywającej się w hotelu Sheraton prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował sekretarz stanu w KPRP Adam Kwiatkowski, który wręczył listy gratulacyjne laureatom, a także odczytał list Andrzeja Dudy skierowany do uczestników wydarzenia. Prezydent podkreślił w nim, że polskie rolnictwo, mimo sukcesów, cały czas musi być gotowe stawiać czoła konkurencji z innych krajów. „Polska żywność cieszy się już dobrą opinią na zagranicznych rynkach, ale wiemy, że utrzymanie właściwej jakości i konkurencyjności wymaga nieustannych zabiegów, tak ze strony państwa, jak i samych rolników. To wielka odpowiedzialność, którą laureaci Konkursu ROLNIK – FARMER ROKU podejmują, poszukując nowych rozwiązań i unowocześniając swoje gospodarstwa” – napisał Andrzej Duda.

W trakcie gali mocno wybrzmiał temat skandalu z nielegalnym ubojem bydła, który zachwiał zaufaniem nie tylko do polskiego mięsa, ale do polskiej żywności. Minister rolnictwa w swoim przemówieniu zwracał uwagę, że jeden przypadek „głupoty i chciwości” nie może rzutować na całe polskie rolnictwo. Podkreślał, że takie potknięcia bezwzględnie wykorzystują inne kraje, które od dawna  bezskutecznie starają się zająć nasze miejsce na światowych rynkach. – Z zazdrością patrzą na postępującą ekspansję polskiej żywności. Dla nich jesteśmy niewygodni – zauważył tajemniczo szef resortu rolnictwa. Za chwilę dodał, że nie wierzy w przypadki. – Trwa walka gospodarcza i psucie wizerunku polskiej żywności jest zabiegiem, który komuś służy. Nie zmienia to faktu, że my nie możemy dawać żadnych pretekstów, a bezpieczeństwo żywności musi być priorytetem, bo to warunek dla dalszego rozwoju eksportu. Bez eksportu nie ma rolnictwa – dodał.

Najlepsi z najlepszych

W gronie laureatów XXV edycji konkursu znalazły się gospodarstwa z całego kraju. Odbierając złote jabłka rolnicy nie kryli wzruszenia. Trudno się dziwić zaskoczeniu, ponieważ nazwiska laureatów nie są wcześniej ujawniane. Kto zwyciężył w XXV edycji konkursu? Prezentujemy osiem kategorii i nazwiska najlepszych:

Kategoria gospodarstwa rodzinne – hodowla bydła:

- Teresa i Jan, Paulina i Piotr, Magdalena i Adam Kubiak (Sulmów, woj. łódzkie) prowadzą 210-hektarowe gospodarstwo rodzinne. Specjalizują się w hodowli bydła mlecznego. Potrzebom paszowym podporządkowana jest produkcja roślinna: na 50 ha uprawiane są trawy na sianokiszonkę, na 80 ha kukurydza na kiszonkę, pozostały areał zajmują zboża i kukurydza na ziarno. Stado liczy 650 sztuk bydła, w tym 300 krów mlecznych o wydajności ok. 10 700 kg mleka.

Kategoria gospodarstwa rodzinne – hodowla trzody chlewnej:

- Małgorzata i Krzysztof Wojtach (Szpakowo, woj. podlaskie) łączą hodowlę trzody chlewnej z prowadzeniem masarni „Biebrzańskie Smaki” i świadczeniem usług rolniczych. W gospodarstwie o powierzchni 51 ha uprawiane są zboża na pasze dla trzody chlewnej. Stado podstawowe liczy 80 loch PBZ x WBP, które kryte są nasieniem knurów – mieszańców Duroc x Hampshire.

Kategoria gospodarstwa rodzinne – zagroda edukacyjna:

- Marzena i Krzysztof Rajtar (Żelimucha, woj. zachodniopomorskie) prowadzą gospodarstwo należące do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Goszczą tysiące dzieci, które mogą z bliska poznawać i obserwować rośliny i zwierzęta w ramach programów edukacyjnych: Mały Rolnik, Pszczeli Świat, Pieczony Ziemniak. Właściciele hodują kury ozdobne, gęsi, bażanty, mikroświnki, lamy, kozy, osły. Na ok. 5 ha uprawiają borówkę amerykańską.

Kategoria gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu:

- Sylwia i Jan Cichon (Rozkochów, woj. opolskie) w 1993 r. przejęli 32-hektarowe gospodarstwo rolne od rodziców. Teraz mają 680 ha. Połowa areału przeznaczona jest pod uprawę pszenicy, ponadto uprawiają kukurydzę na ziarno, rzepak ozimy i buraki cukrowe. Stosują system mapowania pól na podstawie wyników analizy gleby, co ułatwia dobór odmian i nawozów mineralnych, a zastosowanie nawigacji rolniczej ogranicza czas wykonywania zabiegów agrotechnicznych i zwiększa efektywność produkcji.

Kategoria sadownictwo:

- Grażyna, Jan i Cezary Rokiccy (Biała Rawska, woj. łódzkie) prowadzą 15-hektarowe gospodarstwo sadownicze „SAD Rokicki”. Specjalizują się w produkcji różnych odmian jabłek. W sadach systematycznie przeprowadzają badanie gleby i w zależności od jej składu stosują odpowiednie nawożenie. Wszystkie drzewa w razie konieczności są nawadniane kropelkowo, a woda pochodzi z własnej studni głębinowej. Co roku wymieniają 1-2 ha sadu.

Kategoria działy specjalne produkcji rolnej:

- Magdalena Węgiel i Agnieszka Sendor (Ojców, woj. małopolskie) prowadzą gospodarstwo rybackie „Pstrąg Ojcowski”. Matka i córka postanowiły przywrócić świetność stawom znajdującym się w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Gospodarstwo to siedem stawów hodowlanych i jeden rekreacyjny. Panie zachowują tradycyjne metody produkcji bez użycia przemysłowych technik przyspieszających przyrost wagi ryb.

Kategoria przedsiębiorstwa rolnicze – produkcja roślinna:

- Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o., Tulce (woj. wielkopolskie) to firma hodowlano-nasienna, której celem jest dostarczanie rolnictwu wartościowych odmian. Gospodaruje na ponad 7 tys. ha. Poza hodowlą roślin prowadzi także chów bydła mlecznego. Stado liczy ok. 1300 sztuk, w tym 500 krów o średniej wydajności 9500 kg mleka.

Kategoria przedsiębiorstwa rolnicze – produkcja zwierzęca:

- Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare sp. z o.o. (woj. wielkopolskie) w 2003 r. zostało wpisane na listę spółek strategicznych dla polskiego rolnictwa. Gospodaruje na 3152 ha. Głównym zadaniem spółki jest hodowla bydła mlecznego i mięsnego. Stado liczy 2500 sztuk rasy ph-f, w tym 1000 krów mlecznych (z wydajnością ponad 10 tys. l mleka) oraz 600 sztuk bydła mięsnego limousine, w tym ok. 200 mamek.

Natomiast finalistami tej edycji konkursu zostali: Agnieszka i Marcin Bielec, Aulakowszczyzna, woj. podlaskie; Maria i Tadeusz Kasperek, Korytnica, woj. świętokrzyskie; Anna i Dariusz Kołek, Kumajn, woj. warmińsko-mazurskie; Katarzyna i Waldemar Krasowscy, Krasów, woj. mazowieckie; Gabriela i Krzysztof Król, Brzeście, woj. świętokrzyskie; Dominika i Mariusz Kuciapscy, Leszczynek, woj. łódzkie; Mirosława, Ryszard i Marcin Lipkowscy, Dębogórze, woj. pomorskie; Agata i Krzysztof Niebrzydowscy, Włodowo, woj. warmińsko-mazurskie; Anna i Adam Ogorzałek, Czernięcin Poduchowny, woj. lubelskie; Marcin i Robert Orszak, Ławiczek, woj. kujawsko-pomorskie; Aneta i Adam Umińscy, Tłubice, woj. mazowieckie; Daniel Wieczorek, Jezierce, woj. pomorskie; Bożena i Zbigniew Wiśniowscy, Rybical, woj. warmińsko-mazurskie.

Tekst i fot. Krzysztof Zacharuk

Zdjęcia można obejrzeć w naszej fotogalerii


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat