Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Pod naszym patronatem

O rolnictwie w Jasionce

2019-03-07

1-2 marca w Jasionce koło Rzeszowa odbyła się druga edycja Europejskiego Forum Rolniczego. Gościem specjalnym drugiego dnia forum był Mateusz Morawiecki, premier RP.

Program forum skupiał się wokół czterech debat. Pierwsza z nich dotyczyła Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w nowej perspektywie budżetowej. Uczestniczył w niej Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa i obszarów wiejskich, minister rolnictwa Jan K. Ardanowski, a także przedstawiciele resortów rolnictwa Czech, Słowacji, Hiszpanii oraz Węgier.

Komisarz Hogan w skrócie przypomniał najważniejsze założenia WPR podkreślając, że po wystąpieniu z UE Wielkiej Brytanii budżet Wspólnoty skurczy się o 12 mld euro rocznie. Dojdą też nowe wydatki związane chociażby z polityką migracyjną. WPR ma być za to bardziej elastyczna, tzn. kraje członkowskie mają mieć więcej swobody w doborze środków do realizacji wspólnych celów, których ustanowiono dziewięć (trzy środowiskowe, trzy gospodarcze i trzy społeczne).

Przedstawiciele zagranicznych instytucji przyjęli tą zapowiedź z entuzjazmem, ale wskazali, że pewne propozycje komisji przeczą temu podejściu. Za przykład podali capping, który ma być stosowany na podobnych zasadach we wszystkich krajach członkowskich. Minister Ardanowski nie wyrażał jednak z tego powodu sprzeciwu, wręcz przeciwnie. – Polska jest zwolennikiem zmniejszania środków dla największych gospodarstw i zwiększania dla najmniejszych – podkreślał. Hogan wyraził nadzieję, że do końca tego roku uda się znaleźć porozumienie w sprawie nowej WPR.

Kolejna debata, która została zrealizowana pierwszego dnia forum poświęcona była innowacjom w branży rolno-spożywczej. Jej paneliści wskazywali na potrzebę wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych w gospodarstwach rolnych, a także na towarzyszące temu bariery. Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim podkreślał, że w przyszłej perspektywie finansowej na szczeblu unijnym będzie do wykorzystania aż 10 mld zł na innowacje. Przekonywał jednocześnie, że nie można dłużej odkładać tego tematu, ponieważ za 5-10 lat będzie już dla nas za późno.

Pozostałe dwie debaty odbyły się następnego dnia. W pierwszej uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, komisarz Hogan oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, a dotyczyła ona polityki rozwoju obszarów wiejskich jako szansy dla obszarów wiejskich w Polsce. Premier Morawiecki ocenił, że jest ona bardzo ważną częścią WPR, dlatego nie tylko powinna być kontynuowana, ale także rozwijana. Zapewnił przy tym, że Polska będzie zabiegać o jak największą pulę środków w ramach WPR. Inna sprawa, to podział tych pieniędzy. Premier wskazał na potrzebę przesunięcia środków, a więc zwiększenia ich puli dla najmniejszych gospodarstw podkreślając, że 85 proc. gospodarstw w kraju ma mniej niż 15 ha. Za priorytet uznał także stworzenie mechanizmów stabilizujących rynek.

Premier Morawicki zapewnił, że rząd bardzo poważnie traktuje rolnictwo, ponieważ żywność jest polską marką i stanowi ważną gałąź gospodarki, o czym świadczy wysokie saldo eksportu produktów rolno-spożywczych za ubiegły rok (29 mld zł). Wspomniał przy tym o już wprowadzonych rozwiązaniach prawnych, w tym o ustawie o spółdzielniach, jak i przygotowywanych. Jednym z nowych rozwiązań ma być ustawa, która utrudni wielkopowierzchniowym sklepom sprzedaż produktów pod ich marką. – Chcemy, aby na półkach sklepowych znajdowały się produkty z polskimi markami – podkreślał.

Ostatnia debata poświęcona była perspektywom rozwoju wymiany handlowej towarów i usług rolniczych z krajami pozaeuropejskimi.

Drugiego dnia forum odbyła się także uroczystość wręczenia nagrody im. Józefa Ślisza, którą otrzymało 10 kół gospodyń wiejskich. Wcześniej wyróżniono najbardziej innowacyjnych rolników.

Więcej na temat Europejskiego Forum Rolniczego będzie można przeczytać w kwietniowym wydaniu miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

(ala)

Zdjęcia EFRWP można obejrzeć w naszej fotogalerii


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat