Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Pod naszym patronatem

XIX Ogólnopolski Konkurs Rolnik Farmer Roku

2013-01-02

276 kandydatów starało się o tytuł Rolnika Farmera Roku 2012. Wśród nich dzierżawcy oraz spółki Skarbu Państwa. Kto zwyciężył w tej rywalizacji dowiemy się 15 lutego, podczas gali finałowej w hotelu The Westin w Warszawie.

Podobnie jak w ubiegłych latach, organizator konkursu - Stowarzyszenie „Polski Klub Rolnik Farmer Roku” - zwrócił się do oddziałów terenowych Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ośrodków doradztwa rolniczego oraz izb rolniczych z prośbą o zgłaszanie kandydatów do tytułu „Rolnik Farmer Roku”. Mogli ich też typować członkowie stowarzyszenia. Kapituła konkursu pracę rozpoczęła już w kwietniu ub.r.

Na początku lipca na podstawie ankiet, opisów, zdjęć i filmów z gospodarstw wyłoniła 57 półfinalistów, a z nich 27 finalistów. W sierpniu, we wrześniu i w październiku przedstawiciele kapituły wizytowali gospodarstwa najlepszych rolników w całej Polsce.

- W tym roku do rywalizacji przystąpiło więcej dużych gospodarstw niż w latach poprzednich. Mamy w finale aż 10 gospodarstw w kategorii powyżej 50 hektarów. Małe gospodarstwa też były licznie reprezentowane i do finału doszło 17 w kategorii do 50 hektarów. Najmniejsze gospodarstwo w finale ma 9, największe - około 2600 hektarów - mówi Adam Oler, dyrektor konkursu. - Ponadto widać wyraźnie dwie linie rozwoju gospodarstw. Pierwszy kierunek to wąska specjalizacja na bardzo wysokim poziomie, a drugi to dywersyfikacja produkcji, jeśli nie ma możliwości rozwoju gospodarstwa, na przykład dokupienia ziemi. Wtedy rolnicy często decydują się na uprawę warzyw lub owoców oraz przetwórstwo płodów rolnych w gospodarstwie, albo przekształcają gospodarstwa konwencjonalne w ekologiczne, ponieważ wtedy na małym areale wzrasta ich dochodowość.

Na posiedzeniu 5 grudnia jury wyłoniło laureatów w sześciu kategoriach:

- gospodarstwa rodzinne do 50 ha

- gospodarstwa rodzinne powyżej 50 ha

- gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu

- gospodarstwa ogrodnicze, sadownicze i szkółkarskie

- hodowlane przedsiębiorstwa rolnicze

- produkcyjne przedsiębiorstwa rolnicze.

Laureaci reprezentują województwa: kujawsko-pomorskie, małopolskie, mazowieckie, podlaskie i wielkopolskie. Spośród finalistów, którzy nie zostali laureatami kapituła wyróżniła sześciu za: wyniki w hodowli trzody chlewnej, hodowlę norek, dynamiczny rozwój gospodarstwa, działania na rzecz ochrony środowiska, wyniki w hodowli bydła mlecznego oraz wyniki w produkcji roślinnej. Wyróżnienia trafiły do województw: podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego.

Uroczyste rozstrzygnięcie XIX Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik Farmer Roku 2012 nastąpi podczas gali 15 lutego w Warszawie. Najlepsi rolnicy otrzymają tytuły „Rolnik Farmer Roku” oraz statuetki - jabłka z brązu, a także nagrody od ministra rolnictwa i sponsorów.

***

Konkurs objęty jest patronatem: ministra rolnictwa i rozwoju wsi, prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych oraz rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy. Patronat medialny sprawuje Program 1 Telewizji Polskiej oraz nasza redakcja.

(Fem)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat