Advertisement

Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnieAgroenergetyka


Sonda
Dla jakich gospodarstw rolnych ubiegły rok był najlepszy?
 
produkujących mleko
produkujących trzodę
produkujących bydło mięsne
produkujących owce
produkujących zboża
produkujących kukurydzę
produkujących buraki cukrowe
produkujących ziemniaki
produkujących rzepak
produkujących warzywa lub owoce


Pod naszym patronatem

XIX Ogólnopolski Konkurs Rolnik Farmer Roku

2013-01-02

276 kandydatów starało się o tytuł Rolnika Farmera Roku 2012. Wśród nich dzierżawcy oraz spółki Skarbu Państwa. Kto zwyciężył w tej rywalizacji dowiemy się 15 lutego, podczas gali finałowej w hotelu The Westin w Warszawie.

Podobnie jak w ubiegłych latach, organizator konkursu - Stowarzyszenie „Polski Klub Rolnik Farmer Roku” - zwrócił się do oddziałów terenowych Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ośrodków doradztwa rolniczego oraz izb rolniczych z prośbą o zgłaszanie kandydatów do tytułu „Rolnik Farmer Roku”. Mogli ich też typować członkowie stowarzyszenia. Kapituła konkursu pracę rozpoczęła już w kwietniu ub.r.

Na początku lipca na podstawie ankiet, opisów, zdjęć i filmów z gospodarstw wyłoniła 57 półfinalistów, a z nich 27 finalistów. W sierpniu, we wrześniu i w październiku przedstawiciele kapituły wizytowali gospodarstwa najlepszych rolników w całej Polsce.

- W tym roku do rywalizacji przystąpiło więcej dużych gospodarstw niż w latach poprzednich. Mamy w finale aż 10 gospodarstw w kategorii powyżej 50 hektarów. Małe gospodarstwa też były licznie reprezentowane i do finału doszło 17 w kategorii do 50 hektarów. Najmniejsze gospodarstwo w finale ma 9, największe - około 2600 hektarów - mówi Adam Oler, dyrektor konkursu. - Ponadto widać wyraźnie dwie linie rozwoju gospodarstw. Pierwszy kierunek to wąska specjalizacja na bardzo wysokim poziomie, a drugi to dywersyfikacja produkcji, jeśli nie ma możliwości rozwoju gospodarstwa, na przykład dokupienia ziemi. Wtedy rolnicy często decydują się na uprawę warzyw lub owoców oraz przetwórstwo płodów rolnych w gospodarstwie, albo przekształcają gospodarstwa konwencjonalne w ekologiczne, ponieważ wtedy na małym areale wzrasta ich dochodowość.

Na posiedzeniu 5 grudnia jury wyłoniło laureatów w sześciu kategoriach:

- gospodarstwa rodzinne do 50 ha

- gospodarstwa rodzinne powyżej 50 ha

- gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu

- gospodarstwa ogrodnicze, sadownicze i szkółkarskie

- hodowlane przedsiębiorstwa rolnicze

- produkcyjne przedsiębiorstwa rolnicze.

Laureaci reprezentują województwa: kujawsko-pomorskie, małopolskie, mazowieckie, podlaskie i wielkopolskie. Spośród finalistów, którzy nie zostali laureatami kapituła wyróżniła sześciu za: wyniki w hodowli trzody chlewnej, hodowlę norek, dynamiczny rozwój gospodarstwa, działania na rzecz ochrony środowiska, wyniki w hodowli bydła mlecznego oraz wyniki w produkcji roślinnej. Wyróżnienia trafiły do województw: podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego.

Uroczyste rozstrzygnięcie XIX Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik Farmer Roku 2012 nastąpi podczas gali 15 lutego w Warszawie. Najlepsi rolnicy otrzymają tytuły „Rolnik Farmer Roku” oraz statuetki - jabłka z brązu, a także nagrody od ministra rolnictwa i sponsorów.

***

Konkurs objęty jest patronatem: ministra rolnictwa i rozwoju wsi, prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych oraz rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy. Patronat medialny sprawuje Program 1 Telewizji Polskiej oraz nasza redakcja.

(Fem)


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone