Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Pod naszym patronatem

Ranking 300 – nagrody dla najlepszych rolników i rybaków

2014-12-08

Gospodarstwo Rolne Adkonis w Kwakowie (woj. pomorskie) i Gospodarstwo Rybackie Ostróda w Warlitach Wielkich (woj. warmińsko-mazurskie) zostały laureatami Rankingu 300 Najlepszych Przedsiębiorstw Rolnych w 2013 r.

Ranking 300 to konkurs prowadzony przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie wspólnie z Agencją Nieruchomości Rolnych. Naukowcy z instytutu od 20 lat wysyłają do największych gospodarstw ankiety z pytaniami o powierzchnię, typ produkcji, zatrudnienie, formę własności i finanse, analizują odpowiedzi i wyłaniają najlepsze gospodarstwa wielkotowarowe utworzone na bazie byłych PGR. Uroczyste wręczenie nagród laureatom Rankingu 300 odbyło się 11 grudnia w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

– Wszyscy uczestnicy Rankingu 300, niezależnie od zajętego miejsca, zasługują na gratulacje – powiedział autor konkursu prof. Jacek Kulawik z IERiGŻ – PIB. Przyznał jednak, że w 2013 roku, tak jak w poprzednich latach, najlepsze wyniki osiągnęły gospodarstwa specjalizujące się w produkcji roślinnej, dwa razy gorszą rentowność miały te zajmujące się także produkcją zwierzęcą, a najgorszą – gospodarstwa rybackie. – Dwie trzecie dochodów gospodarstw rolnych pochodzi z dotacji unijnych i krajowych – wyjaśniał prof. Kulawik. – To niebezpieczna sytuacja, bo po 2020 roku dopłaty zostaną znacznie ograniczone. To też tłumaczy najlepsze wyniki gospodarstw zajmujących się produkcją roślinną, które otrzymują największe dotacje, i znacznie gorsze gospodarstw rybackich, które są dotowane w najmniejszym stopniu.

Kukurydza i zboża

W tym roku po raz trzeci Ranking 300 w kategorii przedsiębiorstw rolnych wygrało 300-hektarowe Gospodarstwo Rolne Adkonis Roberta Adkonisa. Nagrodę odebrał jego syn, Paweł Adkonis, także właściciel 300-hektarowego gospodarstwa. Ponieważ jego rodzeństwo też ma kilkusethektarowe gospodarstwa, razem rodzina gospodaruje na 1,5 tys. ha.

- Uprawiamy kukurydzę na ziarno i zboża, mamy też 230 hektarów łąk – mówi Paweł Adkonis. – Część zbiorów przeznaczamy na pasze dla prowadzonej przez ojca Fermy Kur Adkonis, liczącej pół miliona niosek, a część na sprzedaż. Ponieważ mamy dużą powierzchnię magazynową – na 25 tysięcy ton ziarna, możemy przechowywać płody do momentu, kiedy ich ceny będą korzystne – wyjaśnia syn laureata Rankingu 300.

Zarobek na narybku

Historia Gospodarstwa Rybackiego Ostróda w Warlitach Wielkich sięga lat 50., kiedy był tu jeden z zakładów Gospodarstwa Rybackiego w Olsztynie. W latach 80. powstał w Warlitach Ośrodek Zarybieniowy i właśnie narybek karpia, sandacza, sielawy, suma, szczupaka i lina stanowi główny dochód spółki pracowniczej, która w 1994 r. wydzierżawiła wydzielony zakład od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Gospodarstwo dzierżawi obecnie od Agencji Nieruchomości Rolnych 5900 ha pod wodami – jezior jest tu ponad 40, a wykupiło 102 ha pod stawami. – Rocznie sprzedajemy 150 ton narybku, zarabiamy też na sprzedaży zezwoleń wędkarskich i sprzedaży ryb o wielkości handlowej – mówi dyrektor spółki Krzysztof Skorupa.

Gospodarstwo – jako jedno z nielicznych w Polsce - stosuje sztuczne tarło i inkubację ikry szczupaka. Przy tej metodzie wydajność wynosi 80-95 proc., podczas gdy tarło naturalne ma wydajność 2-5 proc. – Umożliwia nam to zarybianie jezior szczupakiem w dużej ilości – podkreśla dyrektor Skorupa. Wartość dotychczasowych zarybień przekracza 30 proc. wartości odłowionych ryb.

***

Patronami medialnymi Rankingu 300 są: Program I TVP, Polskie Radio oraz nasz miesięcznik „Przedsiębiorca Rolny”.

Patronem honorowym jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Małgorzata Felińska


Zdjęcia Tytusa Żmijewskiego można obejrzeć w naszej galerii

Więcej w styczniowym numerze "Przedsiębiorcy Rolnego"

 

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat