Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu?
 
Koalicja Europejska
Prawo i Sprawiedliwość
Inne ugrupowanie
Nie zagłosuję


Pod naszym patronatem

Ranking 300

2011-09-07

238 przedsiębiorstw rolnych, 116 rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz 16 gospodarstw rybackich przesłało do końca września ankiety ze swoimi wynikami ekonomicznymi za 2010 r. do Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie.

Te gospodarstwa chcą wziąć udział w kolejnej, 17. już edycji Rankingu 300, konkursu przeznaczonego dla najlepszych gospodarstw (dzierżawionych i wykupionych), utworzonych na bazie byłych PGR, dla najlepszych RSP i gospodarstw rybackich.

W czerwcu naukowcy wysłali do nich 3,4 tys. ankiet, w których zapytali o wyniki ekonomiczne. Na wypełnione ankiety początkowo czekali do 6 sierpnia, ale później przedłużyli termin odsyłania ankiet do końca września. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że w tym roku z powodu pogody żniwa zaczęły się późno i były bardzo trudne - mówi Adam Kagan z IERiGŻ. - W tej sytuacji trudno oczekiwać nawet od księgowych, żeby zajmowali się ankietami konkursowymi.

W październiku naukowcy przystąpią do analizy wyników ekonomicznych gospodarstw. - Wymaga to czasem ponownego kontaktu z gospodarstwami, w celu wyjaśnienia nietypowych zapisów lub niejasności - mówi Adam Kagan. - Największy problem wypełniający ankiety mają z dopłatami obszarowymi. Niektórzy wpisują je metodą kasową, czyli kwotę, jaką gospodarstwo otrzymało w danym roku, a inni metodą memoriałową, czyli tyle, ile pieniędzy należy się gospodarstwu za dany rok. Oczywiście chcemy, żeby zastosowano metodę memoriałową.

Pracownicy instytutu zapowiadają, że podadzą wyniki Rankingu 300 przed końcem tego roku. Wtedy ukaże się też okolicznościowa publikacja prezentująca najlepsze gospodarstwa.

(Fem)przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat