Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Pod naszym patronatem

VIII Forum Energetyki Prosumenckiej

2015-05-16

- Patrząc na energetykę prosumencką, mam wrażenie, że drepczemy w miejscu. Mój resort oraz Ministerstwo Gospodarki nie popisały się w tej sprawie – przyznał krytycznie minister rolnictwa Marek Sawicki, rozpoczynając VIII Forum Energetyki Prosumenckiej, które 12-13 maja odbyło się w Warszawie.

Minister przyznał, że urzędnicy skupili się na „pustej dyskusji” o tym, czy należałoby produkować więcej energii z systemów fotowoltaicznych, czy z dużych elektrowni wiatrowych. - A o to powinna martwić się wielka energetyka. My mieliśmy stworzyć warunki do rozwoju energetyki prosumenckiej, a później do budowy autonomicznych obszarów energetycznych. I to nam nie wyszło. Ale jeśli nie zaczniemy działać, to w kolejnych latach będziemy w tym samym miejscu – stwierdził Sawicki.

Tymczasem o dużym zaangażowaniu niemieckich rolników w rozwój energetyki prosumenckiej mówił Rolf Nikel, ambasador Republiki Federalnej Niemiec. - Nasi gospodarze chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z polskimi rolnikami, zapraszając ich do siebie i prezentując własne mikroinstalacje OZE – podkreślał.

Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, organizatora forum, przekonywał, że przeforsowanie poprawki prosumenckiej w ustawie o OZE to największy sukces społeczeństwa obywatelskiego i środowiska energetyki odnawialnej. - Nie oznacza jednak końca batalii o taryfy gwarantowane dla mikroinstalacji. Ministerstwo Gospodarki chce znowelizować ustawę o OZE (projekt przedstawiony został 15 maja – przyp. red.), która zapewne nie będzie już tak korzystna dla prosumentów. Musimy więc nadal być czujni i aktywni – apelował.

Podczas tegorocznego forum po raz pierwszy wręczono Laury Prosumenta. W kategorii „polityk” laur otrzymał Artur Bramora, poseł PSL, w kategorii „autorytet” prof. Maciej Nowicki, natomiast w kategorii „media” Ewa Podolska z radia TOK FM.

(kap)

Więcej w czerwcowym numerze miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny"

Zdjęcia Krzysztofa Zacharuka można obejrzeć w naszej fotogalerii

a film na naszym kanale na YouTube


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat