Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Prawo
 Zawieszone prace nad projektem ustawy o dzierżawie rolnej

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia komisyjnego projektu ustawy o dzierżawie rolnej 2 lipca zawiesiła prace nad projektem do czasu podpisania przez prezydenta RP ustawy o ustroju rolnym. Projekt ustawy komisja przejęła od Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.

Projektowana ustawa ma w sposób kompleksowy uregulować sprawy dotyczące dzierżawy rolnej. Teraz zagadnienia te regulowane są wycinkowo, a większość kwestii dotyczących praw i obowiązków stron dzierżawy rolniczej, powstania i ustania tego stosunku, wzajemnych rozliczeń z tytułu nakładów na przedmiot dzierżawy - grunty prywatne i państwowe - regulowana jest przez przepisy Kodeksu cywilnego. „Komisyjny projekt zawiera szereg regulacji, które systemowo, co do rozwiązań różnią się od tego, co Sejm uchwalił w ustawie o ustroju rolnym” - podkreśla Sejmowe Biuro Legislacyjne, a przyjęcie rozwiązań zawartych w ustawie o dzierżawie rolnej będzie wiązało się z koniecznością zmiany ustawy o ustroju rolnym.
Zdaniem Krzysztofa Jurgiela (PiS) podjęcie prac nad projektem ustawy o dzierżawie jest zasadne, bo potrzebny jest jeden akt dotyczący tej sprawy. Poseł przyznał jednak, że należy zaczekać do zakończenia procedowania ustawy o ustroju rolnym oraz zlecić ekspertyzy dotyczące zgodności przepisów w obu ustawach. - Może w sierpniu lub we wrześniu uda się na komisji ten projekt przeprowadzić – powiedział poseł Jurgiel. Również zdaniem szefa podkomisji Leszka Korzeniowskiego (PO), prace nad projektem o dzierżawie na razie trzeba zwiesić. - Mogę obiecać, że dołożymy wszelkich starań, aby ustawa ta przeszła w tej kadencji - zapewnił.
 
(Fem)


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat