Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Prawo
Pasze z GMO jeszcze przez cztery lata

O cztery lata dłużej, czyli do 1 stycznia 2021 r., będzie można karmić zwierzęta paszami zawierającymi śrutę genetycznie zmodyfikowanych roślin oleistych – zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o paszach.

Decyzja jest spowodowana brakiem na polskim rynku rodzimych pasz białkowych. CIR wyjaśniło, że po tej dacie (po 1 stycznia 2021 r.) nie będzie można wytwarzać, wprowadzać do obrotu i stosować w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego.

Przesunięcie zakazu używania pasz z GMO zapobiegnie niedoborom białka paszowego, w którego uzupełnianiu istotną rolę odgrywają importowane śruty roślin oleistych. „Pozwoli to utrzymać konkurencyjność sektora paszowego w Polsce w stosunku do podmiotów działających na rynku Unii Europejskiej, bo cena pasz w naszym kraju nie wzrośnie. W rezultacie zostanie utrzymana konkurencyjność produkcji zwierzęcej (mięsa drobiowego i wieprzowego) oraz jaj i brojlerów” – czytamy w komunikacie.

W chowie drobiu i trzody chlewnej używa się głównie śrutę sojową. Obecnie Polska importuje ok. 2 mln t tej śruty rocznie, cała UE - ok. 35 mln t z USA, Brazylii i Argentyny.

Resort rolnictwa liczy, że w ciągu czterech lat zostanie znacznie zwiększona produkcja pasz krajowych bez GMO. W tym roku ruszył kolejny wieloletni program wsparcia upraw roślin wysokobiałkowych na lata 2016-20. Na ten cel budżet wyda 33 mln zł. Wcześniej realizowany był podobny (2011-15), na który wydano 35 mln zł. W ub.r. w stosunku do 2014 powierzchnia upraw roślin strączkowych i motylkowych wzrosła dwukrotnie – do 690 tys. ha. Nie przekłada się to jednak na wzrost krajowych komponentów do pasz, bowiem tylko nieznaczna część zbiorów trafia do wytwórni pasz.

(Fem)

 

przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat