Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Prawo
Pasze zawierające GMO tylko przez dwa lata

Do 1 stycznia 2019 r. będzie można karmić zwierzęta gospodarskie paszami zawierającymi organizmy genetycznie zmodyfikowane – zakłada nowelizacja ustawy o paszach, którą 4 listopada uchwalił Sejm, a 17 listopada bez poprawek przyjął Senat.

W trakcie prac legislacyjnych posłowie zmodyfikowali rządową propozycję, by zakaz stosowania pasz z GMO zaczął obowiązywać dopiero za cztery lata, od 1 stycznia 2021 r. Zdecydowali, że moratorium na stosowanie GMO w paszach zacznie obowiązywać już za dwa lata. Poprawkę złożyli posłowie PiS.

Wiceminister rolnictwa Ewa Lech przyznała, że projekt budzi kontrowersje, ale jest konieczny z powodu braku na polskim rynku odpowiednich zamienników dla pasz zawierających GMO. Przekonywała, że przesunięcie zakazu stosowania GMO w paszach o cztery lata pozwoli utrzymać konkurencyjność polskiego rolnictwa, ponieważ ceny pasz nie wzrosną. Propozycję ministerstwa rolnictwa poparła Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Jej zdaniem, wprowadzenie zakazu stosowania pasz z GMO może spowodować zamknięcie nawet połowy zakładów produkcyjnych w Polsce i wzrost cen pasz o 30-40 proc. Projekt ustawy był za to krytykowany przez organizacje pozarządowe sprzeciwiające się stosowaniu GMO. Obecnie Polska importuje ok. 2 mln t śruty sojowej (ze zmodyfikowanej genetycznie soi) rocznie, cała UE - ok. 35 mln t. Największymi producentami soi na świecie są USA, Brazylia i Argentyna.

(Fem)


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat