Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że pomoc oferowana rolnikom poszkodowanym przez suszę przez ministerstwo rolnictwa jest wystarczająca?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Prawo
Pasze zawierające GMO tylko przez dwa lata

Do 1 stycznia 2019 r. będzie można karmić zwierzęta gospodarskie paszami zawierającymi organizmy genetycznie zmodyfikowane – zakłada nowelizacja ustawy o paszach, którą 4 listopada uchwalił Sejm, a 17 listopada bez poprawek przyjął Senat.

W trakcie prac legislacyjnych posłowie zmodyfikowali rządową propozycję, by zakaz stosowania pasz z GMO zaczął obowiązywać dopiero za cztery lata, od 1 stycznia 2021 r. Zdecydowali, że moratorium na stosowanie GMO w paszach zacznie obowiązywać już za dwa lata. Poprawkę złożyli posłowie PiS.

Wiceminister rolnictwa Ewa Lech przyznała, że projekt budzi kontrowersje, ale jest konieczny z powodu braku na polskim rynku odpowiednich zamienników dla pasz zawierających GMO. Przekonywała, że przesunięcie zakazu stosowania GMO w paszach o cztery lata pozwoli utrzymać konkurencyjność polskiego rolnictwa, ponieważ ceny pasz nie wzrosną. Propozycję ministerstwa rolnictwa poparła Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Jej zdaniem, wprowadzenie zakazu stosowania pasz z GMO może spowodować zamknięcie nawet połowy zakładów produkcyjnych w Polsce i wzrost cen pasz o 30-40 proc. Projekt ustawy był za to krytykowany przez organizacje pozarządowe sprzeciwiające się stosowaniu GMO. Obecnie Polska importuje ok. 2 mln t śruty sojowej (ze zmodyfikowanej genetycznie soi) rocznie, cała UE - ok. 35 mln t. Największymi producentami soi na świecie są USA, Brazylia i Argentyna.

(Fem)


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat