Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy popierasz protesty AGROunii?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania


Prawo
Wycinka po zgłoszeniu

7 kwietnia Sejm po raz kolejny znowelizował ustawę o ochronie przyrody. Nowe przepisy zaostrzają obowiązujące od nowego roku prawo dotyczące wycinki drzew.

Zgodnie z nowelą, właściciel nieruchomości, chcąc wyciąć na niej drzewa, będzie musiał zgłosić to wcześniej w urzędzie gminy. W ciągu dwóch tygodni urzędnik ma obejrzeć działkę i sprawdzić stan faktyczny - czy drzewa nie są chronione lub czy nie mają znamion pomników przyrody. Jeżeli gmina w ciągu kolejnych 14 dni nie wyrazi sprzeciwu do planowanej wycinki (tzw. milcząca zgoda), będzie można ją przeprowadzić. Nowela zakłada ponadto, że jeśli przed upływem pięciu lat od oględzin przez urzędnika gminnego właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, gdzie rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew.

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody autorstwa PiS głosowało 226 posłów, przeciw było 192, a trzech wstrzymało się od głosu. Nowela trafiła do Senatu.

Wcześniej posłowie odrzucili w pierwszym czytaniu dwa projekty przygotowane przez PO i Nowoczesną. Platforma chciała wrócić do obowiązujących przed 1 stycznia 2017 r. przepisów, które wymagały uzyskania zgody na wycięcie drzew bądź krzewów. Przywracały one ponadto stare opłaty za wycinkę. Nowoczesna zaproponowała wprowadzenie nowej kategorii formy ochrony przyrody – zieleni chronionej, dzięki której rady gminy mogłyby uznać określone elementy zieleni miejskiej za chronioną.

Sejm w bloku głosowań poparł zaproponowane w drugim czytaniu poprawki do nowelizacji zgłoszone przez posłów PiS. Jedna z nich usunęła z noweli słowo „krzewy”, tak by nowe przepisy dotyczyły tylko drzew. Pierwotnie miały być to drzewa i krzewy.

Nowe prawo zobowiązuje ministra środowiska do wydania w ciągu pół roku dwóch rozporządzeń. W jednym ma określić, jakie gatunki drzew i ich wiek będą kwalifikowane jako cenne przyrodniczo. Dzięki takiemu rozwiązaniu gmina będzie mogła wydać zakaz wycięcia takiego drzewa. W drugim rozporządzeniu minister określi wysokość stawek opłat za wycięcie drzew.

(Fem)


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat