Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Prawo
Nowe Prawo wodne

20 lipca posłowie uchwalili nowe Prawo wodne. Rząd zapewnia, że przepisy nie spowodują wzrostu kosztów wody dla przeciętnego Kowalskiego, mogą one nawet spaść. Według opozycji to nieprawda i za wodę więcej zapłacą rolnicy, przemysł i mieszkańcy. 

Kwestia ewentualnych podwyżek cen wody dla mieszkańców stała się głównym punktem dyskusji posłów towarzyszącej głosowaniom ustawy, która ma w pełni będzie wdrażać unijną Ramową Dyrektywę Wodną (RDW), w tym jej kontrowersyjny artykuł 9 mówiący o zwrocie kosztów usług wodnych. Polska była już upomniana przez KE za niewdrożenie tych przepisów.

Posłowie PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15 przekonywali, że nowe prawo to podatek wodny, jaki zostanie nałożony na mieszkańców, przedsiębiorstwa, przemysł, energetykę czy rolnictwo. O przyszłych podwyżkach ma świadczyć fakt, że przychody nowej instytucji – „Wody Polskie” sięgać będą kilku miliardów zł rocznie. Premier Beata Szydło tłumaczyła, że dodatkowe obciążenia wynikające z ustawy będą dotyczyć tylko największych gospodarstw rolnych (ok. 3,1 tys.) oraz energetyki. Pobór wody do 5 tys. l na dobę ma być bezpłatny.

Nowe Prawo wodne ma wejść w życie z początkiem 2018 r. Pierwotnie miało być gotowe w 2015 r.
 
(Fem)

przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat