Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy Twoje gospodarstwo poniosło straty z powodu suszy?
 
Tak, powyżej 70 proc.
Tak, poniżej 70 proc.
Nie


Prawo
Większe środki na zwalczanie ASF

30 września prezydent RP Andrzej Duda podpisał znowelizowana ustawę o ochronie zdrowia zwierząt. Nowe przepisy mają zapewnić większe środki na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń. Sejm uchwalił ustawę jednogłośnie. Posłowie podczas prac w Sejmie nie wnieśli poprawek, choć opozycja wskazywała, że kwoty przeznaczone na bioasekurację są zbyt niskie.

Ustawa nie zmienia przepisów, a jedynie podnosi kwoty przeznaczone na rekompensaty i odszkodowania za rezygnację z chowu świń. Dotychczas limit wydatków na ten cel wynosił 7 mln zł na wypłatę odszkodowań i 3,658 mln zł na rekompensaty. Ponieważ chęć rezygnacji z dalszego chowu zgłosiło ponad 2,6 tys. gospodarstw, gdzie znajduje się ok. 30 tys. świń, zaproponowano podniesienie tych kwot odpowiednio do 21,5 mln zł i 8 mln zł na lata 2017-18. Wysokość odszkodowania wyniesie średnio 538 zł za sztukę. Na rekompensatę przeznaczono natomiast 75 zł za tucznika – oznacza to, że rolnik, który zrezygnuje z chowu trzody chlewnej dostanie 75 zł w tym roku i 150 zł w 2018 r., czyli 225 zł za sztukę (zakłada się, że chów jednej świni trwa pół roku). 

Wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. i od tego czasu odnotowano w kraju 99 ognisk tej choroby u trzody chlewnej, z czego 76 w tym roku. Dotychczas ogniska tej choroby wykryto w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Odnotowano też ponad 490 przypadków ASF u dzików, przy czym niekiedy jeden przypadek oznacza kilka zarażonych zwierząt.

(Fem)


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat