Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Prawo
Większe środki na zwalczanie ASF

30 września prezydent RP Andrzej Duda podpisał znowelizowana ustawę o ochronie zdrowia zwierząt. Nowe przepisy mają zapewnić większe środki na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń. Sejm uchwalił ustawę jednogłośnie. Posłowie podczas prac w Sejmie nie wnieśli poprawek, choć opozycja wskazywała, że kwoty przeznaczone na bioasekurację są zbyt niskie.

Ustawa nie zmienia przepisów, a jedynie podnosi kwoty przeznaczone na rekompensaty i odszkodowania za rezygnację z chowu świń. Dotychczas limit wydatków na ten cel wynosił 7 mln zł na wypłatę odszkodowań i 3,658 mln zł na rekompensaty. Ponieważ chęć rezygnacji z dalszego chowu zgłosiło ponad 2,6 tys. gospodarstw, gdzie znajduje się ok. 30 tys. świń, zaproponowano podniesienie tych kwot odpowiednio do 21,5 mln zł i 8 mln zł na lata 2017-18. Wysokość odszkodowania wyniesie średnio 538 zł za sztukę. Na rekompensatę przeznaczono natomiast 75 zł za tucznika – oznacza to, że rolnik, który zrezygnuje z chowu trzody chlewnej dostanie 75 zł w tym roku i 150 zł w 2018 r., czyli 225 zł za sztukę (zakłada się, że chów jednej świni trwa pół roku). 

Wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. i od tego czasu odnotowano w kraju 99 ognisk tej choroby u trzody chlewnej, z czego 76 w tym roku. Dotychczas ogniska tej choroby wykryto w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Odnotowano też ponad 490 przypadków ASF u dzików, przy czym niekiedy jeden przypadek oznacza kilka zarażonych zwierząt.

(Fem)


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat