Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Jak oceniasz sześć miesięcy działalności Jana K. Ardanowskiego na stanowisku ministra rolnictwa?
 
Dobrze
Źle
Nie mam zdania


Prawo
E-wnioski do ARiMR

1 lutego prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zasadę składania do ARiMR wszystkich wniosków, zarówno o dopłaty bezpośrednie, jak i w ramach unijnych programów wsparcia (PROW) tylko w formie elektronicznej. Taki wymóg został wprowadzony przez Komisję Europejską i ma obowiązywać od 2018 r.

W ub.r. jedynie 1 proc. wniosków wysłano do ARiMR przez internet. O dopłaty bezpośrednie ubiegało się wtedy ok. 1 mln 350 tys. gospodarstw rolnych.

Ustawa wprowadza też możliwość złożenia oświadczenia (do 14 marca) zamiast wniosku o dopłaty bezpośrednie. Oświadczenie będą mogli złożyć rolnicy, których gospodarstwo nie przekracza 10 ha i nie zaszły w nim w ostatnim roku żadne zmiany.

Nowym rozwiązaniem jest też podniesienie progu, od którego trzeba stosować ustawę o zamówieniach publicznych z 20 tys. zł do 30 tys. euro. Oznacza to, że rolnik realizując inwestycję, której koszt nie przekracza 127 tys. zł nie będzie musiał ogłaszać przetargu i zbierać ofert. Znowelizowane przepisy weszły w życie w połowie lutego br.

(Fem)

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat