Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Na jakie ugrupowanie zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu?
 
Koalicja Europejska
Prawo i Sprawiedliwość
Inne ugrupowanie
Nie zagłosuję


Prawo
Większy zwrot akcyzy

O 14 zł na ha wzrośnie zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. 8 listopada Sejm, a 23 listopada Senat uchwalił nowelizację ustawy, podnosząc limit oleju napędowego zużywanego przez rolników przy produkcji. Sejm odrzucił poprawki PO, które zakładały wprowadzenie limitów wyższych niż te zaproponowane przez rząd.

Ustawa zakłada podniesienie limitu zużywanego oleju napędowego na ha upraw rolnych. Teraz zwrot przysługuje do 86 l paliwa, a ma być do 100 l/ha. Przy obecnej stawce w wysokości 1 zł/l, która jest określana oddzielnie przez Radę Ministrów, oznacza podniesienie zwrotu kosztów paliwa z 86 do 100 zł – o 14 zł/ha. Ponadto zwrot części akcyzy będzie przysługiwał hodowcom bydła do limitu 30 l/DJP, czyli 30 zł do dużej jednostki przeliczeniowej bydła.

Nowelizacja wprowadza też zmianę terminu określenia przez Radę Ministrów (w rozporządzeniu) stawki zwrotu podatku akcyzowego na litr oleju napędowego na rok następny do 31 grudnia, zamiast do 30 listopada. Znowelizowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Rolnikom tak mała podwyżka się nie podoba. Oceniają jak jako „znikomą pomoc rządu”, tym bardziej, że rosną ceny paliwa, prądu, gazu i nawozów. Zwracają także uwagę na duże koszty obsługi zwrotu akcyzy. Jednym z pomysłów przedłożonych sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi była obsługa akcyzy bezpośrednio na stacjach Orlen.
Natomiast zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wniósł o zwrot całej stawki podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa rolniczego, w związku z rosnącymi kosztami  produkcji rolnej, w tym znaczącym wzrostem ceny oleju napędowego. Zdaniem samorządu rolniczego, zaproponowana stawka jest niewystarczająca i „w żaden sposób nie odzwierciedla obecnych warunków prowadzenia produkcji rolniczej”.

(Fem) 

 

przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat