Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy uważasz, że ustawa "odorowa" powinna wejść w życie?
 
Tak
Nie
Nie mam zdania
Tak, ale w innym kształcie


Prawo
Pasze z GMO do końca 2020 roku

Resort rolnictwa zaproponował przesunięcie wprowadzenia zakazu stosowania pasz genetycznie zmodyfikowanych o kolejne dwa lata – do 1 stycznia 2021 r. Projekt noweli trafił do drugiego czytania w Sejmie.

Wcześniej, w marcu br., do Rady Ministrów trafił projekt przygotowany przez poprzedniego ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, który zakładał przedłużenie tego moratorium do 1 stycznia 2024 r. Obecny minister rolnictwa Jan K. Ardanowski uznał, że termin ten trzeba skrócić i przyspieszyć prace nad pozyskaniem krajowego białka, którym ma być zastępowana śruta sojowa genetycznie zmodyfikowana.

Zakaz karmienia zwierząt paszami genetycznie zmodyfikowanymi zapisano w ustawie o paszach z 2006 r. Szybko okazało się, że importowanej z Ameryki soi GM nie można całkowicie zastąpić rodzimy białkiem. Dlatego wprowadzenie zakazu kilkukrotnie przesuwano. Na razie zakaz obowiązuje od 1 stycznia 2019 r.

Sprzedaż pasz przemysłowych opartych na genetycznie zmodyfikowanej śrucie sojowej w latach 2011-17 kształtowała się na poziomie 7-9,6 mln t, a pasz non GMO wyniosła ok. 0,7-1,2 mln t.

 (Fem)


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat