Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy odczułeś/odczułaś już wpływ epidemii na działanie Twojego gospodarstwa?
 
Tak
Nie
Trudno powiedzieć


Prawo
Program zwalczania salmonelli u indyków

1 stycznia rozpoczęła się realizacja „Krajowego programu zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach indyków hodowlanych" w latach 2020-22.

Krajowy program realizowany jest już od 2010 r. W 2018 r. zbadano 273 objęte tym programem stada i w żadnym nie wykryto salmonelli. Zwalczanie salmonellozy u indyków jest unijnym programem, którego celem jest wyeliminowanie zakażenia tą bakterią. Tak jak w poprzednich latach, będzie to realizowane przez obowiązkowe badania wszystkich stad indyków hodowlanych. W przypadku, gdy w pobranych w próbkach zostanie wykryty objęty programem serotyp Salmonella, zakażone stado będzie likwidowane, padłe lub zabite indyki mają być unieszkodliwione, a jaja zniszczone. Pasze, materiały ściółkowe, odchody i inne przedmioty mają być oczyszczone i odkażone. Istotne dla uniknięcia zakażenie salmonellą jest stosowanie przez hodowców zasad dobrej praktyki higienicznej i produkcyjnej w stadach indyków hodowlanych.

Osiągnięcie unijnego celu w odniesieniu do stad indyków hodowlanych w naszym kraju, to uzyskanie dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w stosunku do 1 proc. stad lub poniżej tej wartości.

Badania na obecność bakterii Salmonella w stadach indyków rzeźnych i hodowlanych przeprowadzone w Polsce w latach 2006 i 2007 pokazały, że odsetek stad zakażonych indyków rzeźnych sięgał 24 proc., natomiast w stadach indyków hodowlanych pałeczek salmonelli nie wykryto.

Korzyścią z realizacji programu dla właścicieli stad indyków hodowlanych oraz podmiotów zajmujących się obrotem nimi będzie możliwość prowadzenia swobodnego handlu oraz wywozu indyków hodowlanych, jaj wylęgowych oraz piskląt do państw pozaunijnych. Szacowane koszty realizacji programu w 2020, 2021 oraz 2022 r. wyniosą 342 tys. zł, z czego UE może pokryć 75 proc., tj. ok. 250 tys. zł.

(Fem)

 

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat