Przed³u¿one terminy sk³adania wniosków
2020-05-28
Modernizacja w obszarze d to dzia³anie skierowane do rolników posiadaj±cych gospodarstwa o wielko¶ci ekonomicznej od 13 tys. do 200 tys. euro. O wsparcie mo¿e ubiegaæ siê wspólnie kilku rolników. Maksymalna kwota dofinansowania to 500 tys. z³, przy czym dla inwestycji niezwi±zanych bezpo¶rednio z budow± czy modernizacj± budynków inwentarskich, w tym ich wyposa¿eniem lub budow±, lub modernizacj± magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzêca rolnik mo¿e otrzymaæ do 200 tys. z³.
W ramach "Restrukturyzacji ma³ych gospodarstw" o wsparcie mo¿e staraæ siê rolnik maj±cy gospodarstwo obejmuj±ce co najmniej 1 ha u¿ytków rolnych lub nieruchomo¶æ s³u¿±c± do prowadzenia produkcji w ramach dzia³ów specjalnych produkcji rolnej. Wsparcie to 60 tys. z³ bezzwrotnej premii wyp³acanej w dwóch ratach: 80 proc. (48 tys. z³) po spe³nieniu warunków okre¶lonych w decyzji o przyznaniu pomocy i 20 proc. (12 tys. z³) po prawid³owej realizacji biznesplanu. Dotacjê mo¿na przeznaczyæ wy³±cznie na dzia³alno¶æ rolnicz± lub przygotowanie do sprzeda¿y produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie. Co najmniej 80 proc. otrzymanej premii nale¿y wydaæ na inwestycje w ¶rodki trwa³e.
Ponadto przypominamy, ¿e do 20 lipca br. zosta³ przed³u¿ony termin sk³adania wniosków o przyznanie pomocy w ramach dzia³ania "Modernizacja gospodarstw rolnych", poddzia³anie "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych w obszarze nawadniania w gospodarstwie".
W tych naborach wnioski o przyznanie pomocy nale¿y dostarczaæ do oddzia³ów regionalnych ARiMR.
Odtworzenie produkcji rolnej
Od 7 maja rolnicy, którzy ponie¶li straty spowodowane klêskami ¿ywio³owymi b±d¼ wyst±pieniem ASF mog± sk³adaæ w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy w ramach dzia³ania "Inwestycje odtwarzaj±ce potencja³ produkcji rolnej". – Termin naboru mija z koñcem sierpnia – informuje Pawe³ Mucha, rzecznik prasowy agencji.
O pomoc mog± ubiegaæ siê rolnicy, którzy ponie¶li straty spowodowane przez: powód¼, deszcz nawalny, suszê, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsuniêcie siê ziemi, lawinê, grad, huragan, uderzenie pioruna. Ponadto o wsparcie mog± wnioskowaæ rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakaza³, w drodze decyzji, zabicie ¶wiñ lub zniszczenie zw³ok ¶wiñ w celu zwalczania ASF.
Dotacje s± dostêpne dla tych, którzy ponie¶li straty w roku, w którym jest sk³adany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzednich. Wysoko¶æ strat w uprawach rolnych, zwierzêtach gospodarskich czy rybach uprawniaj±ca do starania siê o pomoc musi wynie¶æ co najmniej 30 proc. ¶redniej rocznej produkcji rolnej lub straty te musz± dotyczyæ sk³adnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikuj±cych siê do objêcia wsparciem. Wysoko¶æ poniesionych strat okre¶la komisja powo³ana przez wojewodê.
Natomiast w przypadku wst±pienia ASF o pomoc mog± ubiegaæ siê rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakaza³ zabicie ¶wiñ lub zniszczenie ich zw³ok w celu zwalczania ASF, a w dniu wydania decyzji ¶winie te stanowi³y co najmniej 30 proc. ¶wiñ bêd±cych w posiadaniu tego gospodarza.
Maksymalna kwota wsparcia, jak± mo¿e otrzymaæ rolnik w ca³ym okresie realizacji PROW 2014-20 wynosi do 300 tys. z³, z tym ¿e nie mo¿e przekroczyæ ona 80 proc. kosztów kwalifikowanych.
W przypadku wyst±pienia klêsk ¿ywio³owych dotacja mo¿e byæ przyznana na inwestycje odtwarzaj±ce zniszczone sk³adniki gospodarstwa, np. na odtworzenie plantacji wieloletnich, sadów, odbudowê zniszczonych budynków czy zakup nowych maszyn lub urz±dzeñ rolniczych. Z kolei rolnik, którego gospodarstwo zosta³o poszkodowane przez ASF, dotacjê mo¿e otrzymaæ na inwestycje, które nie s± zwi±zane z produkcj± ¶wiñ.
Od 3 czerwca do 1 sierpnia br. m³odzi rolnicy bêd± mogli sk³adaæ w ARiMR wnioski o przyznanie premii na rozpoczêcie samodzielnego gospodarowania. O premiê mo¿e ubiegaæ siê osoba, która w dniu z³o¿enia wniosku ma nie wiêcej ni¿ 40 lat i odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Je¿eli ich nie ma, powinna uzupe³niæ je w ci±gu 36 miesiêcy od dnia dorêczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Musi te¿ mieæ gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha i rozpocz±æ prowadzenie w nim dzia³alno¶ci rolniczej nie wcze¶niej ni¿ 24 miesi±ce przed dniem z³o¿enia wniosku o przyznanie pomocy.
Jednym z warunków przyznania 150 tys. z³. premii jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielko¶ci ekonomicznej nie mniejszej ni¿ 13 tys. i nie wiêkszej ni¿ 150 tys. euro. Powierzchnia u¿ytków rolnych w gospodarstwie musi byæ co najmniej równa ¶redniej krajowej, a w województwach, w których ¶rednia powierzchni gospodarstw jest ni¿sza ni¿ krajowa – gospodarstwo musi mieæ wielko¶æ ¶redniej wojewódzkiej. Maksymalna powierzchnia nie mo¿e przekroczyæ 300 ha.
Z³o¿one przez m³odych rolników wnioski zostan± poddane ocenie punktowej. Suma uzyskanych punktów (co najmniej 8) bêdzie decydowa³a o kolejno¶ci przys³ugiwania pomocy. Premia bêdzie wyp³acana w dwóch ratach: 120 tys. z³ i 30 tys. z³. Rolnik musi przeznaczyæ ca³± kwotê na inwestycje dotycz±ce dzia³alno¶ci rolniczej lub przygotowanie do sprzeda¿y produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Co najmniej 70 proc. kwoty musi wydaæ na inwestycje w ¶rodki trwa³e. Dotacji nie mo¿na przeznaczyæ na chów drobiu (z wyj±tkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji ro¶lin wieloletnich na cele energetyczne oraz prowadzenie niektórych dzia³ów specjalnych produkcji rolnej. Wnioski przyjmuj± oddzia³y regionalne ARiMR.
(Fem)
Fot. archiwum