Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy dobrze się stało, że przedłużono zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat?
 
TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA


Aktualności

ASF oficjalnie potwierdzony w Niemczech

2020-09-10

ASF oficjalnie potwierdzony w Niemczech
Afrykański pomór świń w Niemczech został oficjalnie potwierdzony. Minister rolnictwa Julia Klöckner poinformowała dzisiaj (10 września) podczas konferencji prasowej, że padły dzik był zakażony wirusem.

Federalne Ministerstwo Rolnictwa (BMEL) ogłosiło na konferencji prasowej, że tusza dzika znaleziona w południowo-wschodniej Brandenburgii, kilka kilometrów od granicy polsko-niemieckiej w powiecie Szprewa-Nysa, została pozytywnie przebadana pod kątem afrykańskiego pomoru świń przez referencyjne laboratorium w Niemczech, tj. Instytut Friedricha Löfflera (Friedrich-Loeffler-Insitut - FLI). Niemcy tym samym utraciły status kraju wolnego od ASF. Może to skutkować zakazem eksportu wieprzowiny do krajów spoza Unii Europejskiej, głównie do Chin.

Władze niemieckie od dawna obawiały się wybuchu ASF w ich kraju. W marcu nieco ponad 10 km od granicy tego kraju w Polsce znaleziono padłego z powodu zakażenia wirusem dzika. Brandenburgia wzniosła 120-kilometrowe elektryczne ogrodzenie ochronne na granicy dzielnic Odra-Szprewa i Szprewa-Nysa oraz we Frankfurcie nad Odrą. Ogrodzenie zbudowano również na granicy saksońskiej. Ma ono powstrzymać dziki. Planowane jest wykonanie stałego ogrodzenia ochronnego w dzielnicy Szprewa-Nysa.

Według federalnego stowarzyszenia rolników w Brandenburgii, w listopadzie 2019 r. było utrzymywanych ok. 750 000 świń w ok. 170 gospodarstwach Zajmują się one głównie produkcją prosiąt, które są eksportowane do innych krajów związkowych oraz państw członkowskich UE.

Takst i fot. (lew)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze