Vanadoo od firmy Intermag

2020-11-02

Już od ponad 20 lat firma Intermag z Olkusza (woj. małopolskie) rozwija swoje kompetencje w zakresie biostymulatorów. W tym roku wprowadza na rynek nowy produkt – Vanadoo, który zaprezentowała 6 października podczas konferencji w Warszawie.

Vanadoo to – jak sama nazwa podpowiada – biostymulator bazujący na wanadzie, pierwiastku, który występuje naturalnie w glebie, ale jest mało mobilny i słabo dostępny dla roślin. Stąd też pozytywna reakcja roślin na jego stosowanie dolistne. Jednak, aby można było go zastosować w taki sposób, należało znaleźć bezpieczną i stabilną formę tego pierwiastka. Udało się to firmie Intermag, która opracowała specjalną molekułę aVadium zawierającą wanad w formie organicznego związku dostępnego dla roślin.

– To pierwsza tego typu molekuła zawierająca wanad – podkreślała dr Anna Konieczny, odpowiedzialna za marketing międzynarodowy. – Produkt wpływa pozytywnie na wielkość i jakość plonu organów spichrzowych. Dlatego jego stosowanie rekomendujemy dla roślin, których plonem użytkowym są organy podziemne.

Vanadoo intensyfikuje produkcję cukrów, wpływa na ich lepszy transport do organów spichrzowych, jak i większe gromadzenie w tych organach. Dr Konieczny zaprezentowała wyniki badań buraka cukrowego oraz kilku gatunków warzyw (seler korzeniowy, marchew, burak ćwikłowy), które potwierdziły pozytywny wpływ Vanadoo na plon i jakość korzeni. W uprawach buraków cukrowych i ćwikłowych wykonano cztery zabiegi opryskiwania w dawce 0,25 l/ha. W uprawie marchwi jeden w dawce 0,75 l/ha, a seler korzeniowy opryskano trzy razy po 0,75 l/ha.

Vanadoo wzbogaci portfolio biostymulatorów firmy Intermag bazujących na pierwiastkach korzystnych. Dołączy do preparatów Tytanit oraz Optysil. Pierwszy z nich zawiera tytan w formie specjalnej molekuły aTIUM, a drugi – krzem w formie molekuły duoSIL. Dr Konieczny przypomniała o korzyściach jakie przynosi stosowanie obydwu biostymulatorów. Tytanit wpływa m.in. na lepsze odżywienie roślin, większą efektywność procesu zapylania, jak i większy przyrost biomasy. Natomiast Optysil ogranicza negatywny wpływ stresów abiotycznych (suszy, chłodu) i biotycznych (patogeny) na rośliny. Zwiększa odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale też wpływa na poprawę jakości plonu i lepszy rozwój systemu korzeniowego.

Hubert Kardasz, prezes firmy Intermag przypomniał, że ta spółka była pierwszą na świecie, która skomercjalizowała w rolnictwie biostymulator na bazie organicznego związku tytanu. Jak też pierwszą firmą w Polsce, która zainteresowała się krzemem w rolnictwie. – Od ponad 20 lat gromadzimy nasze doświadczenie na polu biostymulatorów, które wprowadziliśmy na polski rynek jako pierwsi – podkreślał prezes Kardasz.

Od ponad sześciu lat firma Intermag rozwija produkcję preparatów mikrobiologicznych, czego przykładem jest preparat Bactim Słoma wspierający rozkład resztek pożniwnych. Ma ich w ofercie całkiem sporo, ale zapewne na tym nie poprzestanie, ponieważ w czerwcu tego roku otworzyła w Olkuszu nowoczesny zakład biotechnologiczny. – Jego moce produkcyjne będą pozwalały nam na wyprodukowanie ponad 2 tysięcy ton produktów mikrobiologicznych w ciągu roku – mówił prezes Intermagu.

Bioprodukty i biostymulatory obok nawozów dolistnych oraz produktów prozdrowotnych dla zwierząt stanowią ważne filary działalność firmy Intermag. Jej przedstawiciele spodziewają się, że ich znaczenie będzie rosło, zwłaszcza w kontekście rolnictwa zrównoważonego, o którym tak dużo ostatnio się mówi. Piotr Lubaszka, dyrektor handlowy w firmie Intermag poinformował, że obecnie na polskim rynku zarejestrowanych jest 61 preparatów o działaniu stymulującym (na podstawie ustawy o nawozach i nawożeniu). Nazywane są biostymulatorami, choć w prawie takie pojęcie nie istnieje. Niedługo jednak może się to zmienić. Za dwa lata wchodzi bowiem w życie rozporządzenie unijne, które ustanawia nowy podział produktów ze względu na pełnione funkcje. Znalazły się wśród nich biostymulatory.

Alicja Siuda

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy