Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy dobrze się stało, że przedłużono zakaz sprzedaży państwowej ziemi o 5 lat?
 
TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA


Wiadomości z branży

Nowe odmiany kukurydzy marki Dekalb 

Trzy nowe odmiany kukurydzy marki Dekalb na sezon 2021 zaprezentowali na zdalnej konferencji prasowej 1 października przedstawiciele firmy Bayer. Nadają się one na słabsze gleby, odznaczają się też tolerancją na niedostateczne uwilgotnienie i na choroby. 

- Wzrasta znaczenie kukurydzy wśród upraw w Polsce. Według najnowszych danych agencji badawczej Kleffmann Group, to obecnie druga co do wielkości uprawa w naszym kraju – po zbożach. Od pięciu lat co roku utrzymuje się wzrostowa dynamika uprawy kukurydzy. Dziś uprawiana jest na 1,3 milionie hektarów – mówiła Katarzyna Gallewicz z firmy Bayer. 

Bayer wpisuje się w te trendy, rozwijając sprawdzone odmiany, np. DKC3939 czy DKC3787. Firma wprowadza również nowe odmiany, które, dzięki postępowi genetycznemu, odpowiadają na potrzeby rolników w zakresie uprawy kukurydzy na słabszych glebach, w warunkach niedostatecznego uwilgotnienia, oczekujących wysokiej tolerancji na choroby czy lepszej organizacji żniw.

Na sezon 2021 Bayer proponuje rolnikom trzy nowe odmiany:

- DKC3079 (FAO 230) o ziarnie typu dent, najwcześniejsza w portfolio firmy. Jest przeznaczona do uprawy na ziarno na obszarze całego kraju, także na północy. Wyróżnia się bardzo wysokim plonem oraz niską wilgotnością ziarna w czasie zbioru. Charakteryzuje się bardzo dobrym wigorem początkowym i tolerancją na chłody wiosenne. Ma mocne i zdrowe łodygi, nie łamie się i nie wylega. Koszulki okrywające kolby są krótkie i łatwo się otwierają. Dzięki silnemu efektowi dry-down bardzo szybko oddaje wodę w końcowej fazie dojrzewania. Nadaje się na słabsze gleby.

- DKC3609 (FAO 250-260) jest przeznaczona do uprawy na ziarno. W swojej grupie wczesności wyróżnia się bardzo wysokim potencjałem plonowania oraz bardzo dobrą tolerancją na chłody wiosenne. Wytwarza średniowysokie rośliny z nisko zawieszonymi kolbami oraz ziarno typu dent o wysokiej masie tysiąca ziaren. Przeznaczona jest do uprawy na glebach średnich i dobrych. Oprócz wysokiej wydajności jej atutem jest także wysoka tolerancja na wyleganie, również w przypadku opóźnionego terminu zbioru.

- DKC3888 (FAO 270) – średniopóźna odmiana mieszańcowa o bardzo wysokim i stabilnym poziomie plonowania na ziarno. Charakteryzuje się dobrym wigorem początkowym. Tworzy średniowysokie rośliny o mocnych łodygach, dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym, bardzo dobrej zdrowotności oraz wysokiej tolerancji na wyleganie. Wytwarza kolby typu flex oraz ziarno typu dent. Dobrze toleruje stresowe warunki uprawowe, takie jak okresowe niedobory wody w glebie i wysokie temperatury (HD – Heat and Drought), dzięki czemu plonuje wysoko i wiernie.

W 2021 r. firma Bayer będzie ponadto rozwijała nową odmianę DKC3697 (FAO 240-250), przeznaczoną do uprawy na jakościową kiszonkę o wysokiej koncentracji energii. Łączy ona w sobie cechy wysokiej wydajności oraz bardzo dobrych parametrów jakościowych kiszonki (wysoka zawartość skrobi, dobra strawność włókna), co przekłada się na wysoką wydajność mleczną. Odmiana toleruje okresowe niedobory wody w glebie. Poleca się ją do uprawy na wszystkich typach gleb na obszarze całej Polski. 

(Fem)


przeglądaj wszystkie