Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy otrzymałeś/aś już pomoc po ubiegłorocznej suszy?
 
Tak
Nie
Nie składałem/am wniosku


Pod naszym patronatem

Europejskie Forum Rolnicze 2020

2020-01-16

Z jakim problemami zmierzy się unijna komisja rolnictwa pod kierownictwem nowego komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich? Czy transformacja cyfrowa to dla rolnictwa szansa, czy zagrożenie? Który polski produkt może stać się hitem eksportowym i podbić rynki krajów afrykańskich i azjatyckich?

To główne zagadnienia trzeciej edycji Europejskiego Forum Rolniczego. Najważniejsze wydarzenie w branży rolno-spożywczej odbędzie się w dniach 20-21 marca 2020 r. w Centrum G2A Arena w Jasionce/k. Rzeszowa.

Europejskie Forum Rolnicze to dwa dni dyskusji i spotkań z udziałem przedstawicieli polskiej oraz międzynarodowej polityki. To również znakomita okazja, aby poznać najnowsze rozwiązania i narzędzia do podnoszenia jakości produkcji rolnej. Druga edycja forum, która odbyła się w marcu 2019 r., zgromadziła blisko 3000 uczestników – rolników, doradców rolnych, producentów i przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji naukowych i branżowych z całej Europy.

– Tworząc agendę Europejskiego Forum Rolniczego, kierujemy się potrzebą przeprowadzenia merytorycznej dyskusji o najważniejszych problemach i wyzwaniach stojących przed polskim, ale także europejskim rolnictwem. Rok 2020 to ostatni etap przygotowań do wdrożenia nowej perspektywy budżetowej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Bez wątpienia wpłynie ona na kształt europejskiego rolnictwa w najbliższych latach. Z kolei w Polsce borykamy się z konsekwencjami zmian klimatycznych oraz zagrożeniem klęskami żywiołowymi, w tym długotrwałymi i coraz częstszymi okresami suszy. Te dwa tematy będą jednymi z najbardziej istotnych kwestii poruszanych podczas forum w 2020 roku – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, współorganizatora wydarzenia.

Europejskie Forum Rolnicze rozpocznie debata o przyszłości rolnictwa w UE. W ramach forum zostaną postawione pytania m.in. o aktualne instrumenty wsparcia dla rolników oraz rodzaje i dostępność nowych technologii. Nie zabraknie również dyskusji o szansach rozwoju płynących z transformacji cyfrowej, ale również o zagrożeniach, jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja czy modyfikacje genetyczne w produkcji rolno-spożywczej.

W agendzie wydarzenia nie może zabraknąć dyskusji na temat dostosowania rolnictwa do zmian klimatycznych – jednego z głównych celów stawianych przed nową WPR. Wśród poruszanych tematów znajdą się zagadnienia związane z zarządzaniem wodą i potrzebą dbania o środowisko naturalne na obszarach produkcyjnych czy wolumenem zużywanych środków produkcji. Biorąc pod uwagę zwiększającą się częstotliwość okresów bez opadów atmosferycznych i niskie zasoby wody w Polsce organizatorzy chcą poszukać odpowiedzi na pytanie, jakie działania należy podjąć aby zabezpieczyć bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju. Uczestnicy panelu zastanowią się również, jak skutecznie łagodzić negatywny wpływ rolnictwa na środowisko i klimat.

Jakie produkty i towary mogą stać się polskim hitem eksportowym i podbić rynki krajów afrykańskich i azjatyckich? Organizatorzy forum po raz kolejny zapraszają przedstawicieli KE, polskiego rządu oraz potencjalnych partnerów z Afryki i Azji do udziału w debacie o szansach dla rolnictwa, jakie płyną z rosnącego popytu na produkty żywnościowe w krajach spoza UE.

Dyskusjom odbywającym się w ramach Forum w Jasionce towarzyszyć będą prezentacje nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami oraz innowacjami m.in. w zakresie jakości produkcji rolnej, finansowania i obniżania kosztów oraz ograniczania jej negatywnego oddziaływania na środowisko.

Wydarzenie skierowane jest do rolników, doradców rolnych, producentów i przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, instytutów naukowych oraz instytucji branżowych z całej Europy. Bezpłatna rejestracja rozpocznie się 20 stycznia 2020 r. za pośrednictwem strony internetowej: www.forum-jasionka.pl

Więcej szczegółów: www.forum-jasionka.pl

***

Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.

(Fem)

 

 


przeglądaj wszystkie
 
© 2013 copyright APRA, wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności | Regulamin | Regulamin prenumerat