Zapraszamy
na strony czasopism wydawnictwa:

Rolnik DzierżawcaNowoczesna UprawaRolniczy Przegląd TechnicznyHoduj z głową bydłoHoduj z głową świnie


Sonda
Czy w związku z falą podwyżek cen obawiasz się o przyszłość swojego gospodaratwa?
 
Tak. Coraz bardziej
Nie. Sytuacja jest stabilna
Trudno powiedzieć, trzeba poczekać
Nie mam zdania


Prawo
Derogacja dla zapraw neonikotynoidowych

Minister rolnictwa wydał czasowe zezwolenia na wprowadzenie do obrotu dwóch zapraw neonikotynoidowych: Cruiser SB 600 FS (Syngenta) oraz Montur Forte 230 FS (Bayer) do ochrony buraków cukrowych w celu zwalczania skośnika buraczaka w okresie od 2 stycznia do 1 maja 2021 r.

Cruiser SB 600 FS zawiera tiametoksam i będzie mógł być stosowany łącznie z zaprawą Force 20 CS (teflutryna), a substancjami czynnymi Montur Forte 230 FS są imidachlopryd i beta-cyflutryna. Całkowity areał uprawy buraka cukrowego, na którym przewidywane jest wysianie zaprawionych każdym z tych preparatów nasion wynosi maksymalnie po 40 tys. ha. Oznacza to, że ok. 160 tys. ha będzie musiało zostać obsiane nasionami niezaprawionymi zaprawami neonikotynoidowymi.

Zezwolenie ministra wydane zostało na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, który początkowo wnioskował o kontrolowane i ograniczone zastosowanie neonikotynoidów w uprawie buraka cukrowego przeciwko skośnikowi buraczakowi i szarkowi komośnikowi, ale w listopadzie ograniczył zakres wniosku do zwalczania skośnika buraczaka.

W latach 2019-20 jedynie 30 proc. nasion buraka cukrowego stosowanych do siewu w Polsce zaprawianych było zaprawami neonikotynoidowymi. Pozostałe były zaprawiane środkami, które chroniły jedynie przed drutowcami i pędrakami.

Środki ochrony roślin objęte derogacją należy stosować wyłącznie przy użyciu profesjonalnego sprzętu do zaprawiania, zgodnie z systemem ESTA (European Seed Treatment Assurance – Europejska Gwarancja Jakości). Zezwolenie nie uprawnia do importu nasion buraka cukrowego zaprawionych tymi środkami oraz do wprowadzenia do obrotu nasion zaprawionych w 2020 r. Certyfikat ESTA w zakresie zaprawiania nasion buraków cukrowych ma Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, która zapowiedziała, że wszystkie jej nasiona buraków zostaną zaprawione neonikotynoidami. KHBC wykona też taki zabieg usługowo dla firmy Strube. Koncern Südzucker na swojej stronie internetowej zapewnia, że wszyscy plantatorzy, którzy zamówili nasiona firm KHBC lub Strube otrzymają je zaprawione zaprawą neonikotynoidową.

(Fem)


przeglądaj wszystkie


Komentarze
Dodaj komentarz
Zobacz wszystkie komentarze