Straty powstają już na początku

2024-03-04

Błędy i zaniedbania popełnione w trakcie przygotowywania bulw do sadzenia oraz w fazie wschodów ziemniaków mogą być przyczyną poważnych strat w obsadzie roślin, czego skutkiem jest spadek plonu. Jak można ograniczyć straty?

Nowoczesna, intensywna uprawa ziemniaka jest związana z wysokimi nakładami finansowymi. Wynikają one m.in.: z konieczności zakupu kwalifikowanego materiału sadzeniakowego, stosowania specjalistycznego sprzętu do uprawy pola i zbioru, nawożenia dostosowanego do kierunku uprawy oraz ochrony plantacji przed agrofagami. Pomimo dużych nakładów oraz ryzyka związanego z wystąpieniem niekorzystnych do uprawy warunków meteorologicznych ziemniak jest nadal jedną z głównych roślin spożywanych na świecie. Jest on cennym źródłem witamin i składników mineralnych. W 100 g ziemniaków znajduje się 443 mg potasu, a spożycie 200 g ziemniaków może zapewnić połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C i niemalże tyle samo na potas.

Nie tylko architektura łanu

Rosnące koszty uprawy i ochrony oraz wymagania stawiane przez przemysł i konsumentów sprawiają, że do uzyskania wysokich, dobrej jakości plonów wskazane jest wykorzystanie wszystkich dostępnych metod i sposobów oraz praktyki i wiedzy producenta. Jednym z elementów obniżania kosztów i uzyskania jak największej ilości pożądanej frakcji (sadzeniaki, jadalne, przerób przemysłowy) jest kształtowanie tzw. architektury łanu. Ważny jest taki dobór wielkości sadzeniaków i gęstości sadzenia, który pozwoli uzyskać pożądaną liczbę pędów, czy roślin na jednostce powierzchni i oczekiwany plon (tab. 1.).

Kolejne elementy zapewniające efekt gospodarczy to: właściwy termin sadzenia, przygotowanie bulw do sadzenia, sadzenie, prawidłowa pielęgnacja, ochrona przed chorobami i szkodnikami oraz prawidłowy zbiór bulw.

tekst i fot. dr inż. Jerzy Osowski

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB, Radzików

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 03/2024 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy