Co dalej z dzierżawą?
2025-02-11
Ziemia rolna już od lat jest głównym wątkiem wielu gorących dyskusji w przestrzeni publicznej. Zarządzanie gruntami Skarbu Państwa przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa budzi kontrowersje, szczególnie w kontekście ich dzierżawy. W ostatnim czasie sprawa nabrała większego tempa.
Przypomnijmy, obowiązujące przepisy, w tym rozporządzenie KOWR nr 54/2024/Z wydane 3 października 2024 r. ustalają m.in. zasady przedłużania umów dzierżawy. Regulacje te mają na celu stabilizację gospodarowania ziemią, ale równocześnie wywołują obawy o ich skutki dla rolników indywidualnych.
Uzasadnione obawy?
Co będzie dalej z zarządzeniem dyrektora KOWR z 3 października 2024 r. i jakie działania ministerstwo planuje w zakresie uczciwej konkurencji pomiędzy rolnikami indywidualnymi a osobami prawnymi, które dzierżawią te grunty rolne? To jeden z tematów poruszanych podczas komisji sejmowej 9 stycznia br. Kolejna kwestia to różnice stawek czynszów dzierżawnych – według niektórych, są one nierówne.
– W tym roku kończy się też wiele umów dzierżaw, tzw. trzydziestek i te grunty, zgodnie również z obowiązująca ustawą krajową, powinny być rozdysponowane i wydzierżawione rolnikom indywidualnym, prowadzącym rodzinne gospodarstwa rolne. A nie mamy w tej sprawie jasnego stanowiska ministerstwa rolnictwa, pomimo wielu zadawanych pytań – mówiła Anna Gembicka, posłanka PiS podczas komisji sejmowej (zwołanej również na jej wniosek). – Ostatnia kwestia to wzmocnienie głosu samorządu rolniczego w zakresie zarządzania gruntami. I mowa tu o samorządzie, ale też o związkach, stowarzyszeniach rolniczych. Czyli zwiększenie udziału czynnika społecznego, jeśli chodzi o zarządzanie gruntami – wyjaśniła.
Wspomniane „trzydziestki” to umowy dzierżaw, które wygasają w latach 2024-2033 r. ze względu na brak wyłączenia z nich 30 proc. gruntów przez dzierżawców. Teoretycznie więc w najbliższych latach na rynek powrócą spore areały gruntów – dokładniej mówiąc, 81 tys. hektarów. Czy przejdą one w ręce rolników indywidualnych i jak to będzie wyglądało w praktyce?
Renata Struzik
fot. Dariusz Kucman
Cały tekst można przeczytać w wydaniu 02/2025 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”
Komentarze
Brak komentarzy