Przygotowania do Dni Konia Arabskiego
2025-07-07
Dni Konia Arabskiego – najważniejsza w Polsce impreza hodowlana i promocyjna poświęcona koniom czystej krwi arabskiej odbędzie się w dniach 8-12 sierpnia br. Złożą się na nią m.in. XLVII Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi i LXVI Aukcja Pride of Poland. Pokaz Narodowy poprzedzi wydarzenie z cyklu Emirates Arabian Horse Global Cup, które do Polski zawita po raz pierwszy.
Sierpniowe święto konia arabskiego w Stadninie Koni Janów Podlaski to przede wszystkim czempionaty narodowe, podczas których konie ocenia międzynarodowa komisja sędziowska, i dwie prestiżowe aukcje, na których oferowane są wyłącznie konie polskiej hodowli. Obecne działania organizatorów skupiają się na przygotowaniach technicznych do imprezy oraz procesie promocji.
Pokaz w Stadninie Koni Białka
W weekend 7-8 czerwca br. odbył się XXXV Wiosenny Młodzieżowy Pokaz Koni Czystej Krwi Arabskich w Stadninie Koni Białka. Ten pokaz, od przeszło trzech dekad stanowi trampolinę informacyjną o kondycji polskiej hodowli. Jest to jedyny pokaz na świecie dedykowany wyłącznie młodzieży, czyli koniom w wieku od 1 roku do 3 lat. Pomysłodawcom tego pokazu przyświecała idea przedstawienia do wczesnej oceny efektów pracy hodowlanej zarówno stadnin państwowych, jak i prywatnych. Pokaz Młodzieżowy cieszy się renomą i ogromnym zainteresowaniem ludzi z branży na całym świecie.
Proces wyboru koni do kolejnej edycji Pride of Poland jest wieloetapowy. Trzon oferty stanowią tradycyjnie klacze, z których Polska słynie. Te, które zajmą miejsce na liście aukcyjnej, powinny zostawić w stadninie córkę, która je zastąpi, bądź posiadać rodzeństwo pozwalające na kontynuację linii czy rodziny. Podczas wiosennych przeglądów w stadninach państwowych komisja złożona z przedstawicieli stadnin i KOWR wybrała 13 klaczy na aukcję Pride of Poland i 25 koni (klaczy i ogierów) na aukcję Summer Sale (dodatkowo: zgłoszenia koni prywatnych).
fot. KOWR
Cały tekst można przeczytać w wydaniu 07/2025 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”
Komentarze
Brak komentarzy