Targi innowacji

2020-01-21

Siedem pawilonów wypełnionych po brzegi ciągnikami, maszynami rolniczymi oraz innymi środkami produkcji rolnej przyciągnęło do Poznania na Polagrę Premiery od 17 do 19 stycznia tysiące producentów rolnych. Wystawcy przygotowali 150 nowości, które do tej pory nie były prezentowane w Polsce. 

Goście tłoczyli się przede wszystkim w pawilonie nr 5 z ekspozycjami firm oferujących maszyny rolnicze światowych marek, m.in.: Claas, Steyr, Case IH, Zetor, Horsch, Fendt, Massey Ferguson, John Deere, Valtra, Kuhn, Maschio Gaspardo, Rostselmash, Mzuri, Arbos, Pomot, Bobcat, Namyslo, McCormick.

Położony obok pawilon 5A został Pawilonem Innowacji ze Strefą Innowacji, gdzie wystawiały się m.in. firmy Usarya, 365FarmNet, OrCal czy Mepu, a także Instytut Rolnictwa Precyzyjnego. Tam odbywały się m.in. szkolenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczące nowych funkcjonalności IRZPlus oraz prelekcje i prezentacje firm dotyczące głównie innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa oraz poruszające aktualne problemy branży. W Strefie Innowacji 17 stycznia odbyło się też Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy z udziałem wiceministra rolnictwa Ryszarda Kamińskiego.

W tym samym czasie w pawilonie 7, podczas XIII Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych producenci mogli posłuchać rad specjalistów dotyczących m.in. wymagań skupujących ziarno rzepaku.

Uroczyste otwarcie targów odbyło się pierwszego dnia w południe na scenie w Alei Lipowej z udziałem przedstawicieli Autonomicznego Regionu Kurdystanu. Oficjalną część rozpoczął prezes Grupy MTP Przemysław Trawa, który zwrócił uwagę na ogromny postęp i zmiany jakie zaszły w rolnictwie od pierwszej Polagry, która odbyła się w 1985 r. Prezes Trawa podkreślił, że Polagra Premiery opiera się na trzech filarach: premierach produktów, promocji eksportu i wiedzy.

– W ostatnich 30 latach odnotowujemy przyspieszenie rozwoju gospodarstw rolnych, ale w ostatnich 15 latach, od wejścia Polski do Unii Europejskiej, zmiany technologiczne widać wszędzie na wsi – mówił z kolei minister Kamiński. – Inwestycje i rozwój są konieczne, ponieważ rolnictwo jest zagrożone zmianami klimatu oraz patogenami. Jednak przy planowaniu inwestycji bądźcie ostrożni. Zachęcam do konsultacji z doradcami przed podjęciem decyzji o zakupach – radził minister, który jeszcze niedawno był dyrektorem Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Po przecięciu wstęgi odbyło się wręczenie Złotych Medali Grupy MTP nagrodzonym przez komisję konkursową 37 produktom w kategoriach maszyny i rośliny.

W tym roku po raz pierwszy przyznano też dwie nowe nagrody specjalne: Eco Prize Grupy MTP oraz Grand Prix Grupy MTP. Nagroda Eco Prize przyznawana jest najbardziej ekologicznym produktom i rozwiązaniom. Zdobyła ją firma Teejet Technologies za nawigator Matrix 430VF, który rozwiązuje problemy opryskiwania sadów. Natomiast Grand Prix Grupy MTP przyznawana jest najbardziej innowacyjnym produktom, które prezentują rozwiązania unikatowe na skalę światową. Trafiła ona do firmy Usarya Polska za maszynę Husarya SCS-100 do mechanicznego zbierania kamieni z wierzchniej warstwy gleby do 20 cm głębokości. Dzięki systemowi podwójnych rotorów robi to z dużą dokładnością i może zbierać kamienie różnej wielkości. Wyposażona jest też w aktywny bębnowy system separacji kamieni od zanieczyszczeń oraz zbiornik kamieni.

Po ogłoszeniu decyzji sądu konkursowego, która następuje jeszcze przed targami, rozpoczyna się głosowanie internetowe branży i konsumentów, w wyniku którego wyłaniany jest produkt nagrodzony Złotym Medalem Wybór Konsumentów. Głosując w kategorii rośliny konsumenci nagrodzili kukurydzę SM Kurant z Hodowli Roślin Smolice sp. z o.o. Grupa IHAR. Odmiana ta, dzięki unikalnej kompozycji genetycznej, daje bardzo wysokie plony suchej masy i dobrze znosi zimno oraz niedobory wody. Można ją uprawiać na wszystkich glebach.

Laureatem drugiego głosowania konsumenckiego został zdobywca Grand Prix – maszyna Husarya, która tym samym okazała się trzykrotnym zwycięzcą uzyskując Złoty Medal, Złoty Medal Wybór Konsumentów oraz Grand Prix Grupy MTP.

Więcej o targach Polagra Premiery można będzie przeczytać w lutowym numerze miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny” 

Małgorzata Felińska

FOTOGALERIA

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy