W grupie tkwi siła

2023-03-03

Początki nie były łatwe, ale teraz rodzina państwa Luberów z woj. kujawsko-pomorskiego gospodaruje na powierzchni niemal 2 tys. ha. Udało im się stworzyć prężnie rozwijającą się grupę producentów, co dodatkowo zacieśniło ich relacje rodzinne i umożliwiło szybki rozwój.

Korzenie rodziny Luberów sięgają 1662 r., kiedy to w Gilowicach koło Żywca w woj. śląskim zamieszkał pierwszy znany przodek ich rodu Walenty Luber. Zajmował się nie tylko rolnictwem, ale wykonywał także inne prace. W 1938 r. jeden z jego potomków – Stanisław Luber postanowił przeprowadzić się i osiedlić na Kujawach. Po ośmiu latach jego syn Jan, kupił w Wybranowie koło Inowrocławia gospodarstwo o powierzchni 8 ha, gdzie obecnie mieści się siedziba spółki Spichlerz Jaskóły sp. z o.o.

Rozwój z sukcesem

Nestor rodu – Piotr Luber, syn Jana i Stanisławy, ukończył technikum rolnicze. W 1980 r. jego rodzice postanowili przekazać mu gospodarstwo o powierzchni 10 ha. Po czterech latach dołączyła do niego żona Anna, która pochodziła z gospodarstwa położonego w Lisewie Kościelnym. Luberowie na przestrzeni lat sukcesywnie powiększali areał (w 1989 r. posiadali już 40 ha). Kolejny istotny krok w kierunku rozwoju gospodarstwa nastąpił w 2004 r., po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Wówczas posiadany przez nich areał wynosił już 300 ha. Był to również czas, kiedy ich dzieci: najstarszy Sebastian, średni Andrzej, córka Dorota oraz najmłodszy syn Jakub, kończyły edukację i włączały się aktywnie w uprawę roli jednocześnie zakładając własne gospodarstwa.

Rolnicy do rozwoju intensywnie wykorzystywali środki pochodzące z Unii Europejskiej, które głównie przeznaczali na modernizację i rozbudowę parku maszynowego. W tym czasie rozwinęli także uprawę warzyw, które produkowali na kontrakt do oddalonej o ok. 16 km fabryki Bonduelle w Gniewkowie. Wyspecjalizowali się w uprawie groszku zielonego, brokułu, selera naciowego, kalafiora, fasolki i cebuli. Uprawy te zajmowały powierzchnię ok. 200 ha.

Stworzyli grupę producentów

– W 2011 r. utworzyliśmy grupę producentów ziarna zbóż i nasion roślin oleistych pod nazwą Spichlerz Jaskóły, której prezesem została mama Anna. Dzięki tym działaniom nasze gospodarstwa jeszcze bardziej zacieśniły współpracę. Zachętą były również środki w wysokości 5 proc. na działalność administracyjną oraz możliwości skorzystania przez grupę z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Działanie w ramach grupy daje nam wymierne korzyści, których przejawami jest uzyskiwanie wyższych cen, ograniczenie kosztów produkcji, a także unowocześnienie procesu produkcyjnego – tłumaczy Sebastian Luber i dodaje: – Potrafimy ze sobą  współpracować i nawet z najbardziej burzliwych dyskusji potrafimy wyciągnąć wnioski i przekuć je we wspólny cel.

Każdy członek rodziny ma określone stanowisko i pełni w grupie wyznaczoną funkcję. Piotr Luber z synem Jakubem są odpowiedzialni za produkcję roślinną, zajmują się agronomią i organizacją pracy. Jakub uzyskał tytuł inżyniera rolnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, a od 2022 r. w prowadzeniu gospodarstwa pomaga mu żona Eliza. Anna Luber została wyznaczona do kontaktu z instytucjami publicznymi oraz do pozyskiwania i rozliczania dotacji. Dorota Luber jest odpowiedzialna za administrację i systemy certyfikacji, a Andrzej pełni funkcję dyrektora elewatora, nadzoruje przyjmowanie i wydawanie zboża oraz proces suszenie ziarna. Z kolei Sebastian zajmuje się zagadnieniami prawnymi i ekonomicznymi. Jest on również inicjatorem powstania grupy producentów buraka cukrowego Agro Pakt, a także od 2022 r. pełni funkcję prezes zrzeszenia plantatorów Bonduelle, do którego należy ok. 100 rolników z regionu. Od 2013 r. w prowadzeniu gospodarstwa pomaga mu żona Ewelina. Wspólnie wychowują trójkę dzieci, synów Jana i Stanisława oraz córkę Wiktorię.

Zainwestowali w elewator

Na przestrzeni lat gospodarstwa w Wybranowie sukcesywnie powiększały się. W 2012 r. nastąpił długo oczekiwany przełom, kiedy to areał upraw wzrósł do 1 tys. ha. Jednocześnie prowadzone były kolejne inwestycje w budynki do przechowywania zbóż. W tym czasie powstał magazyn płaski o powierzchni 1 tys. m2. Grupa w latach 2014-2018 wybudowała obiekt zbożowy o pojemności 15 tys. ton. Składa się on z stacjonarnej suszarni  przepływowej przeznaczonej do suszenia wszystkich gatunków zbóż marki Riela. Jest ona zasilana gazem propan, który jest przechowywany w zbiorniku.

Kompleks posiada również urządzenie do oczyszczania i sortowania zboża, układ transportu ziarna o wydajności 120 ton na godzinę oraz dwa silosy buforowe i 10 silosów płaskodennych do przechowywania ziarna, każdy o pojemności 1 tys. ton. Powstała także hala magazynowa o powierzchni 1800 m². Dzięki tak rozbudowanej infrastrukturze przedsiębiorcy nie tylko przechowują swoje zboża, ale również skupują ziarno od okolicznych rolników i sprzedają je kiedy cena na rynku jest korzystniejsza.

tekst i fot. Remigiusz Kryszewski

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 02/2023 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy