Budowa studni wymaga pozwolenia

2025-04-02

Nieprzerwany dostęp do wody jest podstawą prowadzenia działalności rolniczej. Zmiany klimatu, upalne lata i coraz częstsze susze skłaniają rolników do poszukiwania alternatywnych źródeł wody do nawadniania upraw oraz pojenia zwierząt. Rozwiązaniem może być budowa własnej studni głębinowej w celu poboru wód podziemnych.

Posiadanie własnej studni to wizja kusząca i zapewniająca pewną autonomię w ramach gospodarstwa rolnego. Budowa studni wymaga jednak przeprowadzenia badań gruntowych, sporządzenia dokumentacji oraz uzyskania niezbędnych pozwoleń. Budowa studni bez zachowania niezbędnych formalności może być natomiast problemem dla rolnika.

Pobór wód podziemnych

Kwestie związane z gospodarowaniem wodami oraz korzystaniem z zasobów wodnych reguluje ustawa Prawo wodne. Pobór wód podziemnych jest jedną z form korzystania z wód. Wyróżnia się zwykłe oraz szczególne korzystanie z wód. Właściciel gruntu ma prawo zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wód podziemnych znajdujących się w jego gruncie. Zwykłe korzystanie z wód służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego lub własnego gospodarstwa rolnego i obejmuje pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę. Pobór wód podziemnych w większej ilości, na potrzeby nawadniania gruntów lub upraw oraz prowadzenia działalności rolniczej, jest natomiast szczególnym korzystaniem z wód.

Zwykłe korzystanie z wód nie wymaga uzyskania zgody wodnoprawnej, co jednak nie oznacza, że zgody takiej nie trzeba uzyskać na wykonanie urządzenia wodnego, do którego zalicza się  obiekty służące do ujmowania wód powierzchniowych oraz wód podziemnych. Pojęciem „zgody wodnoprawnej” określa się zezwolenie na korzystanie z wód, wydawane przez organy Wód Polskich. Podstawowymi formami zgody są wydanie pozwolenia wodnoprawnego oraz przyjęcie zgłoszenia wodnoprawnego. Co do zasady, szczególne korzystanie z wód, polegające na poborze wód podziemnych, a także budowa studni głębinowej jako urządzenia wodnego, wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Wyjątkiem od tej zasady jest:

– budowa studni głębinowej o głębokości do 30 m na potrzeby zwykłego korzystania (czyli do 5 m3 na dobę średniorocznie) z wód z ujęć, a także

– pobór wód podziemnych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę na potrzeby zwykłego korzystania z wód. Tego typu działania wyłączone spod obowiązku uzyskania zgody wodnoprawnej – można ich dokonać bez zgłoszenia i bez uzyskiwania pozwolenia. Dla intensywnej gospodarki rolniczej takie wartości zazwyczaj będą niewystarczające i konieczne będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.

Jak uzyskać pozwolenie wodnoprawne?

Pozwolenie wodnoprawne jest wydawane na wniosek, do którego należy załączyć:

– operat wodnoprawny wraz z opisem prowadzenia zamierzonej działalności niezawierającym określeń specjalistycznych,

– decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, jeśli jest wymagana,

– wypis i wyrys z MPZP, decyzję o warunkach zabudowy lub decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego,

– ocenę wodnoprawną, jeśli jest wymagana,

– wypis z rejestru gruntów dla nieruchomości usytuowanych w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub w zasięgu oddziaływania planowanych do wykonania urządzeń wodnych.

Pozwolenie wodnoprawne jest udzielane przez organy Wód Polskich – w większości przypadków właściwym organem będzie dyrektor zarządu zlewni. Za wydanie pozwolenia pobierana jest opłata, która aktualnie wynosi 318,60 zł.

Piotr Pawłowski, radca prawny, wspólnik, Sobczyńscy i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k.

Milena Gapska, radca prawny, Sobczyńscy i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k.

fot. Dariusz Kucman

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 04/2025 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy