Debatowali nad przyszłością polskiego rolnictwa
2025-03-14
Europejski Kongres Menadżerów to największe wydarzenie poświęcone towarowemu rolnictwu w Polsce, które na stałe zyskało renomę i uznanie w branży rolniczej. Jubileuszowa 10. edycja odbyła się 12 marca 2025 roku. Uczestnicy wydarzenia mogli wysłuchać pięciu debat poświęconych najważniejszym wyzwaniom stojącym przed polskim i europejskim sektorem rolno- spożywczym.
10. edycja EMKA odbyła się w wyjątkowej lokalizacji – Cukrowni Żnin, która łączy tradycję rolnictwa i przetwórstwa spożywczego z nowoczesną infrastrukturą konferencyjną. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu gromadzi rolników, naukowców, przedstawicieli biznesu i polityków, którzy wspólnie omawiają kluczowe wyzwania stojące przed polskim i europejskim sektorem rolno-spożywczym.
– Tegoroczna edycja odbywa się w szczególnym czasie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, co sprawia, że nasze spotkanie jest jeszcze bardziej wyjątkowe i znaczące w kontekście przyszłości polskiego sektora rolno-spożywczego – mówił otwierając spotkanie Roman Wiatrowski, prezes zarządu Związku Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.
Dynamiczne zmiany w rolnictwie
Organizatorem wydarzenia był Związek Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz Polska Federacja Rolna. Uczestnicy debat wskazywali, że polscy rolnicy znaleźli się obecnie w trudnej sytuacji. Przed nimi wiele wyzwań przy wielu niewiadomych (szczególnie dotyczących finansowania).
– Nasze polskie rolnictwo jest zróżnicowane. Mamy mocne liczące się rolnictwo towarowe, które wymaga stabilności rynkowej. W kierunku tej stabilności zmierza także Wspólna Polityka Rolna. W WPR nad którą pracujemy chcemy zapewniać warunki rozwoju dla gospodarstw towarowych przy czym chcemy dać również warunki do przetrwania rolnictwu drobnemu (które jest bardzo znaczące dla dużej grupy ludności). W Polsce małe gospodarstwa często chcą produkować to samo co duże i mieć zadowalające dochody. A to jest bardzo trudne, bo o dochodach często decyduje skala produkcji– podkreślił Czesław Siekierski, minister rolnictwa.
– Naszym zadaniem jest budowanie silnego rolnictwa w Europie. Chciałbym unikać podziału na małych i dużych, ponieważ z dnia na dzień nie zmienimy naszej struktury agrarnej – powiedział Grzegorz Brodziak, prezes Polskiej Federacji Rolnej. – Powinniśmy budować narzędzia, ramy prawne i organizacyjne dla integracji gospodarstw mniejszych np. poprzez spółdzielnie, grupy producenckie. Powinniśmy włożyć w to większy wysiłek i zachęty. Tu jest szansa na poprawienie struktury agrarnej, która powinna jednak opierać się na rosnących, zwiększających potencjał gospodarstwach. Polityka dotycząca wsparcia dużych gospodarstw była jak dotąd niestabilna a wsparcie było ograniczanie – zaznaczył.
Pięć kluczowych debat
Obok debaty na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku, uczestnicy wydarzenia rozmawiali również o tym jak zwiększyć konkurencyjność towarowego rolnictwa i rozwijać efektywny łańcuch dostaw. Poruszony został temat rolnictwa regeneratywnego w obliczu zmian klimatycznych, śladu węglowego i środowiskowego oraz roli produkcji zwierzęcej w zrównoważonym rolnictwie.
Uczestnicy mogli wziąć udział w kongresie zarówno stacjonarnie, jak i online po wcześniejszej rejestracji. W formule stacjonarnej w Cukrowni Żnin uczestniczyło 470 osób. Transmisję online w kluczowych momentach śledziło ponad 700 widzów jednocześnie. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym ministerstwa rolnictwa, a patronat medialny objęły miesięcznik „Przedsiębiorca Rolny” oraz portal Agropolska.
Pełna relacja z wydarzenia ukaże się w kwietniowym wydaniu miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”.
Fot. EKMA
Komentarze
Brak komentarzy