Dwa lata BlueN na polskim rynku

2023-12-15

BlueN to produkt mikrobiologiczny zawierający bakterie wiążące azot z powietrza stosowany przez polskich rolników i sadowników od dwóch sezonów. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez firmę Chemirol we współpracy z Corteva Agriscience 9 listopada w Rulewie (woj. kujawsko-pomorskie) podsumowane zostały polskie i europejskie doświadczenia oraz spostrzeżenia rolników, którzy stosowali BlueN. Ten nowatorski produkt wspiera odżywianie roślin azotem.

Zawiera unikatowe bakterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T, które w odróżnieniu od innych bakterii wiążących azot zasiedlają część nadziemną roślin. Asymilacja azotu odbywa się poprzez liście, przy użyciu nitrogenazy. BlueN dostarcza roślinom azot na wszystkich etapach wzrostu, a źródłem energii dla bakterii jest metanol wytwarzany jako produkt uboczny rozkładu pektyn zawartych w ścianach komórkowych roślin. Proces ten przebiega w trakcie ich wzrostu.

BlueN ma zapewnić utrzymanie potencjału plonowania roślin przy mniejszej dostępności azotu z nawozów mineralnych, oraz zwiększenie plonowania przy pełnej dawce azotu mineralnego. Z zaprezentowanych w trakcie konferencji prasowej doświadczeń wynikało, że ten produkt może dostarczyć roślinie co najmniej 30 kg dodatkowego azotu prosto z powietrza. BlueN wpisuje się w założenia Zielonego Ładu, sprawdza się również jako rozwiązanie dla gospodarstw prowadzących uprawę systemem ekologicznym.

Dr Alicja Malewicz-Pełczyńska, dyrektor działu marketingu i PR Chemirol zapewniła, że nieprzerwanie prowadzone są badania, aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność wykonywanych zabiegów. Jak podkreśliła, doświadczenia przeprowadzone wspólnie z rolnikami i sadownikami na ich plantacjach pozwoliły na zaktualizowanie rekomendacji stosowania preparatu w uprawach rolniczych i sadowniczych. Zdaniem dr. inż. Marka Reicha, menadżera ds. rozwoju nowych produktów w firmie Chemirol, BlueN spełnia wszystkie kluczowe aspekty, czyli: dostarcza azot roślinom przez cały okres wegetacji, jest łatwy w zastosowaniu, kompatybilny z innymi zabiegami, a efektywność tego preparatu została potwierdzona także przez polskich rolników.

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy