Fosfarm w dwóch wersjach
2021-03-12
– Europejski Zielony Ład nie jest dzisiaj dla Grupy Azoty wyzwaniem, któremu nie sprostamy. Obecnie pracujemy nad kilkoma bardzo poważnymi projektami w obszarze „zielonych nawozów” i energetycznym – mówił Jacek Janiszek, wiceprezes Grupy Azoty Puławy podczas konferencji prasowej on-line, która odbyła się 23 lutego.
Prezes Janiszek dodał, że chodzi o nawozy, które będą spełniały nowe wymagania prawne, produkowane na bazie siarczanu magnezu i siarczanu amonu, a także o nawozy, które mają w składzie popioły. Przy ich produkcji zastosowane zostaną założenia obiegu zamkniętego i oszczędność wody. – Będą to nawozy, które dostarczą roślinom dodatkowe składniki i zniwelują skutki szoku klimatycznego, czyli pozwolą roślinom lepiej reagować na susze, niespodziewane przymrozki czy obfite opady – mówił wiceprezes Grupy Azoty Puławy. – A obecnie mamy w portfolio ponad 30 nawozów, wśród nich kilka nowych.
Produkowane w Gdańsku
Nowością zaprezentowaną podczas konferencji jest linia nawozów wieloskładnikowych Fosfarm, produkowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym. To nawozy zawierające azot amonowy, fosfor, potas, wapń i siarkę, a także magnez, miedź i cynk. Zawarty w nawozach fosfor jest rozpuszczalny w cytrynianie amonu i wodzie, dzięki czemu wykazuje porównywalną skuteczność, niezależnie od terminu aplikacji, o ile jest umieszczony na odpowiedniej głębokości w glebie. – Te nawozy należy stosować przedsiewnie i dokładnie wymieszać z 10-12-centymetrową warstwą gleby – radziła dr Agnieszka Krawczyk, menadżer ds. agronomii Grupy Azoty. – Wysoki poziom efektywności nawożenia możemy uzyskać tylko wtedy, gdy zadbamy o aspekt ekonomiczny i ekologiczny – dodała i przypomniała, jak ważny jest odczyn gleby oraz jak najwyższa zawartość próchnicy. – Dlatego należy ograniczać uproszczone płodozmiany i wprowadzać rośliny poplonowe, a także zrobić bilans składników pokarmowych w glebie przed nawożeniem.
Fosfarm 4-10-15 trafi na rynek w marcu, a Fosfarm 4-8-21 w kwietniu. Nawozy linii Fosfarm będą dostępne w sprzedaży u autoryzowanych dystrybutorów w opakowaniach typu big bag 500 kg oraz w workach 50 kg na palecie. Produkowane są w Gdańsku, w spółce, która od grudnia 2020 r., po konsolidacji z Grupą Azoty, jest Grupą Azoty Fosfory, a wcześniej funkcjonowała jako Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych Fosfory sp. z o.o.
– W ostatnim czasie zintensyfikowaliśmy też wdrażanie produktów zgodnych z wymaganiami Europejskiego Zielonego Ładu. Mamy w ofercie mocznik z inhibitorem ureazy Pulrea+INu, który jest naszą odpowiedzią na wymagania Dyrektywy NEC, dotyczącej redukcji emisji amoniaku do atmosfery. Stosowanie mocznika z inhibitorami będzie obowiązywać w Polsce od 1 sierpnia tego roku – przypomniał prezes Janiszek.
Ceny rosną
Ostatnio rolnicy obserwują skokowy wzrost cen wszystkich nawozów. – Jest on spowodowany głównie wzrostem cen gazu, które przez kilka tygodni na początku tego roku sięgały 20 euro za megawatogodzinę, a w stosunku do najniższej ceny roku ubiegłego wzrosły blisko czterokrotnie – wyjaśniał Jacek Janiszek, wiceprezes Grupy Azoty Puławy. Podwyżki spowodowane są także niższą podażą nawozów od producentów chińskich i zdecydowanie zwiększonym popytem w Indiach, gdzie odnotowuje się dawno niewidziany wzrost zapotrzebowania na mocznik.
Wiceprezes Janiszek przyznał, że w związku z tym Grupa Azoty liczy na odbudowę marż: – Nie będzie to oczywiście takie proste, ale mam nadzieję, że konsekwentnie te marże będziemy odbudowywać, choć zajmie to kilka miesięcy. Podkreślił, że ceny nawozów Grupy Azoty są konkurencyjne w porównaniu z nawozami importowanymi.
Grunt to wiedza
Natomiast Sławomir Staręga z Departamentu Korporacyjnego Grupy Azoty przypomniał, że firma prowadzi rebranding opakowań pod hasłem „Grunt to urodzaj”. Natomiast w ramach akcji „Grunt to wiedza” przeprowadza analizy gleb, do tej pory w kilkuset gospodarstwach rolnych rocznie, a w tym roku będzie to 1000 gospodarstw. Ponadto 28 tys. rolników prenumeruje czasopismo GA „AGROlider”, coraz więcej użytkowników ma też portal nawozy.eu. 1 lutego ruszyła loteria „Dbamy o polską ziemię”, która potrwa do 30 kwietnia. Nagrodą główną jest ciągnik John Deere 5058E.
(Fem)
Komentarze
Brak komentarzy