Giganty na polach

2020-07-01

Wielkoobszarowe farmy mają w Polsce niewielki udział w ogólnej liczbie gospodarstw rolnych. Mimo to producenci kombajnów zbożowych proponują dla tej grupy wysokowydajne maszyny umożliwiające szybki zbiór w stosunkowo krótkim okresie agrotechnicznym.

Duże kombajny zbożowe cechuje wysoka przepustowość, znaczne zaawansowanie techniczne oraz duży komfort pracy. W wielu modelach operator jest wspierany przez komputerowe systemy automatyzujące pracę zespołów roboczych.

Case IH

Amerykański koncern Case IH znany jest z produkcji kombajnów z rotorowym zespołem młócącym. Maszyny te przeznaczono dla wielkich gospodarstw. Jedną z propozycji są modele nowej serii 250, wyposażone w silniki o mocy od 498 do 634 KM. Nowe kombajny wyróżnia układ automatyzacji pracy AFS Harvest Command, którego zadaniem jest wzrost wydajności koszenia przy zachowaniu wymaganej jakości zbieranych nasion.

W podstawowej wersji system bez ingerencji operatora ustawia podstawowe funkcje kombajnu (prędkość wentylatora czy położenie klepiska) w zależności od rodzaju uprawy, jednocześnie je zapamiętując do kolejnego wykorzystania w przyszłości. Bardziej rozbudowana wersja umożliwia regulację prędkości jazdy kombajnu zależnie od obciążenia zbieraną masą. W tej opcji system oferuje trzy tryby pracy. Zależnie od decyzji kombajnisty maszyna może pracować w trybie minimalizacji strat, maksymalnej lub stałej przepustowości. W pełnej wersji systemu jest dostępna nowa funkcja pozwalająca dokonać w trybie automatycznym regulacji wszystkich sit na podstawie czujnika strat ziarna, kamery oceniającej jakość ziarna oraz czujników nacisku sita.

Kombajny serii 250 mogą pracować z przyrządami żniwnymi do 14 m szerokości roboczej oraz z 12-rzędowymi przystawkami do zbioru kukurydzy.

New Holland

Propozycją włosko-amerykańskiego koncernu New Holland dla bardzo dużych gospodarstw są kombajny serii CX7 i CX8 – największe konwencjonalne tego producenta. Ich cechą charakterystyczną jest czterobębnowa technologia omłotu. Jednym z elementów zespołu młócącego jest bęben główny o średnicy 750 mm i szerokości 1300 (seria CX7) lub 1560 mm (CX8). Pozostałe elementy zespołu młócącego to odrzutnik słomy, separator obrotowy oraz dodatkowy odrzutnik.

Kombajny CX7 i CX8 wyposażono w funkcję Opti-Speed, która automatycznie dostosuje szybkość wytrząsaczy słomy do wskazanego gatunku zboża. Standardowym wyposażeniem jest także system Opti-Clean optymalizujący skok układu czyszczącego. Pracę kombajnów automatyzuje system ACS, który umożliwia ponad 50 różnych regulacji dopasowanych do rodzaju poszczególnych upraw. Może on w trybie automatycznym zmieniać prędkość i położenie nagarniacza, prędkość obrotową rotora, ustawienia klepiska młocarni, kąta otwarcia sit oraz prędkość wentylatora oczyszczającego ziarno. System ACS jest sterowany za pomocą terminala pokładowego.

Kombajny CX7 i CX8 można doposażyć w automatyczny układ prowadzenia IntelliSteer. System w trybie automatycznym reguluje prędkość jazdy odpowiednio do ilości masy żniwnej ocenianej na podstawie danych z czujników. System ACS posiada automatyczny tempomat i umożliwia wybór spośród trzech strategii prowadzenia zbioru: maksymalna wydajność, stała przepustowość niezależnie od podaży masy lub minimalne straty ziarna.

Do największych maszyn żniwnych New Holland należą kombajny serii CR Revelation, którą reprezentuje siedem modeli. Maszyny wyróżnia technologia dwóch rotorów (Twin Rotor), w której zastosowano dwa zamontowane wzdłużnie wirniki. Pozwalają one uzyskać dużą wydajność młócenia. Ustawienia rotorów w kombajnach CR można precyzyjnie wyregulować, odpowiednio do zmieniających się warunków.

Kombajny serii CR wyróżnia układ IntelliSense w którym kombajnista może wybrać jedną z czterech strategii zbioru: ograniczenie strat, najwyższa jakość ziarna, najwyższa wydajność i stała przepustowość. IntelliSense dokonuje niezbędnych zmian ustawień na podstawie danych z ponad 20 czujników i kamery oceniającej jakość ziarna. Na podstawie decyzji operatora system reguluje szybkość roboczą rotorów i kąt nachylenia ich łopatek, prędkość wentylatora oraz stopień otwarcia sita wstępnego, górnego i dolnego. Standardowym wyposażeniem jest system automatycznej konfiguracji zbioru ACS, który zapamiętuje i odtwarza ustawienia dokonane przez operatora.

Claas

Propozycją firmy Claas dla wielkoobszarowych gospodarstw są kombajny Lexion serii 700. W sezonie 2020 maszyny są dostępne w zmodernizowanej wersji. Najważniejsze zmiany to powiększony do aż 13,5 tys. l zbiornik na ziarno w modelach 780 i 770 oraz zastosowanie w najmniejszych maszynach Lexion 740 i 750 systemu Dynamic Cooling ze zmiennym napędem wentylatora.

Maszyny wyposażono w hybrydowy system o nazwie APS Hybrid, który łączy ze sobą trzybębnowy system APS z dwoma rotorami o średnicy 445 mm i długości 4200 mm.

Pełną automatyzację pracy kombajnów Lexion 700 umożliwia układ Cemos Automatic oraz system Grain Quality Camera, w skład którego wchodzi kamera umieszczona w przenośniku oczyszczonego ziarna do zbiornika. W maszynach oferowanych w 2020 r. system Cemos przystosowano także do zbioru soi i kukurydzy.

W tym roku równolegle z gamą maszyn Lexion serii 600 i 700 w ofercie Claasa dostępne będą kombajny nowych serii 5000, 6000, 7000 i 8000. Na pierwsze dwie serie składają się maszyny z wytrząsaczem 5- i 6-klawiszowym. Pozostałe wyposażono w system omłotowy APS Synflow Hybrid z dwurotorowym wytrząsaczem. Ten ostatni to technologia czterobębnowa z bębnami przyspieszającym, głównym, separującym i odrzutnikiem. Największą maszyną z tym systemem jest kombajn Lexion 8900 ze zbiornikiem o pojemności aż 18 000 l.

Cały tekst można przeczytać w lipcowym numerze miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

 (JS)

Fot. firmowe

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy