Halvetic, czyli glifosat w ulepszonej technologii

2021-06-08

W maju do sprzedaży trafił nowy produkt firmy Ciech Sarzyna na bazie glifosatu o nazwie Halvetic wyprodukowany w oparciu o unikalną technologię BGT, która jak podkreślali eksperci firmy 29 kwietnia podczas konferencji on-line, umożliwia ograniczenie zużycia substancji aktywnej na hektar nawet o połowę. 

Produkt wpisuje się tym samym w ideę Europejskiego Zielonego Ładu. Czym jest technologia BGT (z ang. Better Glyphosate Technology)? To innowacyjne połączenie glifosatu, wyselekcjonowanych adiuwantów, surfaktantów oraz siarczanu amonu w jednym produkcie, w odpowiednich proporcjach. Umożliwia to nie tylko obniżenie dawki glifosatu bez ograniczania skuteczności jego działania, ale zapewnia także wygodę i bezpieczeństwo stosowania, ponieważ nie trzeba wspomnianych substancji dodawać oddzielnie podczas przygotowywania mieszaniny zbiornikowej. 

Halvetic zawiera 180 g glifosatu w formie soli izopropyloaminowej. Jest herbicydem nieselektywnym w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania bardzo szerokiego spektrum jednoliściennych oraz dwuliściennych chwastów jednorocznych i wieloletnich. Halvetic może być stosowany po zbiorze różnych upraw, na ściernisko, do przedwschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy, w sadach oraz na terenach nieużytkowanych rolniczo. Jego dawka uzależniona jest od rodzaju chwastów, uprawy oraz stopnia zachwaszczenia i wynosi od 1,5 do 6 l/ha. Środek pobierany jest przez zielone części roślin (liście, zielone pędy i niezdrewniałą korę), po czym przemieszcza się w całej roślinie i dociera do jej części podziemnych powodując zahamowanie wzrostu i rozwoju, a następnie całkowite zamieranie. Pierwsze objawy działania środka (żółknięcie i więdnięcie) widoczne są po upływie 7-10 dni od zabiegu. Natomiast całkowite zamieranie roślin następuje po około 2-4 tygodniach.

Halvetic został zarejestrowany w Polsce w lutym br. Ciech Sarzyna nie zamierza jednak poprzestawać na naszym kraju. Chce bowiem trafić z tym produktem na najważniejsze rynki rolnicze na całym świecie. Jeszcze w tym roku oczekuje jego rejestracji w Czechach, w Portugalii, w Australii oraz w Stanach Zjednoczonych. Halvetic dostępny jest w Polsce od początku maja, w całej sieci dystrybucyjnej Ciech Sarzyna, w opakowaniach o zróżnicowanej pojemności – 1, 5, 10 oraz 20 l. 

(ala)

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy