Im szybsza reakcja, tym lepiej

2022-04-01

„Zalety wczesnowiosennego zwalczania chwastów w zbożach” – to tytuł webinaru, który 14 marca zorganizowało Wydawnictwo APRA (patronat objął nasz miesięcznik i multiportal Agropolska.pl).

Spotkanie transmitowane za pośrednictwem YouTube zostało podzielone na dwie części.

W pierwszej swój referat zaprezentował inż. Adam Paradowski, wybitny specjalista z zakresu herbologii, a później głos zabrał Maciej Sroczyński, customer support manager firmy Rotam Agrochemical Europe, która była sponsorem wydarzenia. Paradowski w swojej prezentacji podkreślał, że główną zaletą wczesnowiosennego odchwaszczania ozimin jest szybka eliminacja chwastów.

– Każdy dzień obecności chwastów na polu to zwiększona konkurencja zbóż o składniki pokarmowe, wodę i światło. Ponadto obecność chwastów to również zwiększona wilgotność łanu, co sprzyja rozwojowi chorobotwórczych patogenów – podkreślał.

W swoim wystąpieniu zaprezentował zalety florasulamu (substancja czynna, która zwalcza dosyć dużo gatunków chwastów). Charakteryzuje się działaniem układowym, pobierany jest poprzez liście, a następnie szybko przemieszczany w całej roślinie, także do korzeni. Blokuje działanie enzymów podczas syntezy aminokwasów. W efekcie czego blokowany jest także pobór wody z gleby.

Od momentu pobrania substancji czynnej chwasty utrzymują się przy życiu dzięki wodzie zgromadzonej do chwili oprysku. Dlatego młode chwasty giną stosunkowo szybko. Stąd za optymalny moment przyjmuje się fazę rozwojową 2-4 (6) liści.

Zachęcamy do obejrzenia całego webinaru

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy