Kontrowersyjny wiceminister

2022-10-06

13 września rzecznik rządu poinformował, że premier Mateusz Morawiecki przyjął wniosek o odwołaniu Norberta Kaczmarczyka z funkcji wiceministra rolnictwa. Dymisja była efektem całej serii niejasnych sytuacji ujawnionych przez media, a dotyczących rodziny Kaczmarczyków.

Wszystko zaczęło się od wystawnego wesela Norberta Kaczmarczyka, posła Solidarnej Polski i ówczesnego sekretarza stanu w MRiRW. Podczas sierpniowej imprezy na ponad 500 osób zorganizowanej w Gościńcu Czuszów nieopodal Proszowic w Małopolsce wiceminister odebrał kluczyki do traktora wartego 1,5 mln zł, który – jak później zapewniano – w rzeczywistości należał do brata polityka. Następnie przyszły kolejne zarzuty dotyczące m.in. niejasnych okoliczności, w których poddzierżawiono Kaczmarczykom państwowe grunty rolne, a także zgłoszenia strat gradowych w uprawie soi, których rzekomo nie było. Norbert Kaczmarczyk stanowczo zaprzeczył, aby kiedykolwiek zostało złamane prawo, jednak przyznał, że popełnił sporo „błędów wizerunkowych”, które zaowocowały jego wyrzuceniem z rządu.

Zdecydował koalicjant

Solidarna Polska do końca stała murem za Kaczmarczykiem, jednak decyzję o jego dymisji podjął Komitet Polityczny PiS, czyli de facto sam Jarosław Kaczyński. Kilka dni po odejściu z rządu Norberta Kaczmarczyka partia Zbigniewa Ziobro zdecydowała, że nowym wiceministrem rolnictwa zostanie poseł Janusz Kowalski, który w przeszłości był wiceministrem aktywów państwowych i po serii publicznych spięć z premierem Morawieckim został wyrzucony z rządu. – Nasz koalicjant dokonał takiego wyboru i my go szanujemy – oświadczył rzecznik PiS Radosław Fogiel. Pytany o to, dlaczego sekretarzem stanu w resorcie rolnictwa został polityk, który nie ma nic wspólnego z branżą rolną, Fogiel odpowiedział, że „pan minister Kowalski ma pojęcie o bardzo wielu rzeczach” i niejedną osobę „mógłby zaskoczyć”. – Prawo wskazania następny było oczywistym przywilejem naszego koalicjanta i jeżeli dokonano takiego wyboru, to my to szanujemy – zastrzegł. Warto dodać, że Janusz Kowalski został również powołany na funkcję pełnomocnika rządu do spraw przetwórstwa i rozwoju rynków rolnych. 

Krzysztof Zacharuk

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 10/2022 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy