Kosiarki dla dużych gospodarstw

2020-04-01

W gospodarstwach rolnych mających znaczne areały łąk czy innych upraw, jak np. zbóż na kiszonkę, niezbędnym wyposażeniem są kosiarki. Właściciele farm mają do wyboru bogatą gamę sprzęganych z ciągnikiem zestawów kosiarek dyskowych. Bardziej wymagającym proponowane są zestawy samobieżne o szerokości roboczej przekraczającej 8 metrów.

SaMASZ

do pracy na dużych farmach zaprojektował zestawy kosiarek MegaCUT, GigaCUT oraz KDD-R. Każdy składa się z trzech kosiarek dyskowych. W zestawach MegaCUT oraz GigaCUT jedna z kosiarek montowana jest na przednim TUZ ciągnika zaś dwie pozostałe na tylnym zawieszeniu. Seria MegaCUT obejmuje trzy modele zestawów o szerokości 8,10; 9,10 i 9,40 m, które na czas transportu są składane hydraulicznie. Największym zestawem z tej serii (MegaCUT 940) 2 lipca 2015 r. na terenie Stadniny Koni w Walewicach pobito rekord Guinessa. Wtedy to sprzęgnięty z ciągnikiem Deutz-Fahr 7250 TTV zestaw MegaCUT 940 w 8 godzin skosił 96,29 ha łąk. Zestaw kosiarek wyposażono w układ regulowanego odciążenia sprężynowego (w opcji odciążenie hydropneumatyczne) zapewniający duży zakres kopiowania terenu. Obsługę maszyny ułatwia panel elektroniczny znajdujący się w kabinie ciągnika, który umożliwia sterowanie prawym lub lewym skrzydłem.

W serii GigaCUT dostępne są dwa modele o szerokości koszenia 8,60 i 9,40 m. Wyposażono je podobnie jak serię MegaCUT. Zestawy GigaCUT są wyposażone w transportery umożliwiające formowanie jednego wałka zielonki. W podniesionymi transporterami maszyna tworzy trzy pokosy.

Zestaw KDD-R jest oferowany do ciągników, które pracują w układzie jazdy rewersowej, jak np. pojazdy Valtra wyposażone w układ TwinTrac. Jest on montowany na tylnym TUZ ciągnika i składa się z trzech kosiarek dyskowych sprzężonych ze sobą. W tym rozwiązaniu kosiarka czołowa KDF 300 lub KDF 340 jest montowana na wspólnej ramie kosiarki KDD-R. Pracujące w zestawie kosiarki podczas jednego przejazdu tworzą trzy pokosy.

Claas

ma w ofercie pięć serii zestawów kosiarek. Największą jest Disco Trend 1100 o szerokości 10,7 m. Zestaw składa się z trzech kosiarek dyskowych. W tej serii są dostępne modele oznaczone numerami 8500 i 9200 o szerokościach 8,30 i 9,10 m. Maszyn nie wyposażono w kondycjoner i spulchniacz. Kosiarki Disco Trend nie wymagają terminala do sterowania. Funkcjami maszyny operator steruje poprzez hydrauliczne zawory ciągnika. Stąd maszyny te są dedykowane do prostych konstrukcyjnie traktorów. Układ przeniesienia napędu pozwala na koszenie ze zredukowaną liczbą obrotów WOM (850 obr/min.), przez co możliwe jest obniżenie obrotów silnika ciągnika i ograniczenie zużycia paliwa. Mniejsze modele wyposażono w mechaniczne zabezpieczenia najazdowe. Model Trend 1100 ma hydrauliczne zabezpieczenie najazdowe (Non-Stop).

Najwydajniejsze w ofercie producenta są zestawy Disco Business wyposażone w kondycjoner. Zależnie od potrzeb producent oferuje kondycjoner palcowy lub walcowy. Maszyny tej serii są kompatybilne ze standardem Isobus, dlatego są one sterowane za pomocą terminala Isobus, który umożliwia m.in. kontrolę prędkości obrotowej zespołu kosiarki jak i automatyczne sterowanie hydraulicznie składanymi fartuchami ochronnymi. Seria tych kosiarek jest seryjnie wyposażona w układ Load Sensing.

Rolnicy potrzebujący bardzo wydajnych maszyn mogą na rynku wtórnym znaleźć samobieżną potężną kosiarkę Claas Cougar. Firma Claas zaprezentowała ją po raz pierwszy w 2003 r. na targach Agritechnica w Hanowerze. Maszynę napędzał silnik marki Mercedes-Benz o mocy 480 KM. Zestaw tworzy pięć kosiarek o łącznej szerokości 14 m, który kosi do 22 ha/godz. z prędkością roboczą 21 km/godz. Jednakże popyt ze strony dużych firm usługowych i wielkoobszarowych gospodarstw okazał się za mały dla niemieckiego producenta, dlatego produkcja tej maszyny została zawieszona.

Kuhn

rolnikom potrzebującym wydajnych maszyn proponuje potrójny zestaw kosiarek FC dostępny w wersjach: FC 8830 (8,33 do 8,73 m), GMD 9530 (9,13 do 9,53 m), GMD 10030 (9,53 do 9,93 m). Szerokość robocza zestawu jest uzależniona od modelu kosiarki czołowej. Współpracują one z ciągnikami o mocy od 120 KM. Nabywcy mają do wyboru zestaw kosiarek ze spulchniaczem lub zgniataczem pokosu, albo zestaw maszyn bez tych urządzeń. Wchodzące w skład zestawu kosiarki frontalne ze zgniataczem pokosu FC 3125 F i 3525 F mają szerokości robocze wynoszące 3,11 i 3,50 m. Podobne szerokości mają kosiarki czołowe GMD 3125 F i GMD 3525 F proponowane do zestawów z tylnymi kosiarkami GMD (GMD 8730, GMD 9530, GMD 10030). W konstrukcji kosiarek Kuhn zastosowano belkę Optidisc, którą wyróżnia zróżnicowanie odległości pomiędzy dyskami. Jest ona całkowicie bezobsługowa i nie wymaga wymiany oleju. Dostępna jest także belka OptiDisc Elite, która umożliwia koszenie na wysokości nawet 4 cm.

Kosiarki FC i GMD wyposażono w system centralnego, hydropneumatycznego zawieszenia o nazwie Lift-Control, który współpracuje z zabezpieczeniem najazdowym Non-Stop. Rozwiązanie umożliwia precyzyjną regulację nacisku belki tnącej na podłoże, a tym samym poruszanie się z dużą prędkością niezależnie od ukształtowania terenu. Tylne kosiarki są wyposażone w równoległoboczny mechanizm zawieszenia, pozwalający na bardzo dokładne kopiowanie nierówności terenu i równomierne koszenie na całej szerokości roboczej maszyny.

W zestawach kosiarek producent przewidział możliwość niezależnego podnoszenia zespołów tnących, co ułatwia pracę na klinach. Obsługę maszyn z kabiny ciągnika umożliwia specjalny sterownik uruchamiający funkcje maszyny elektronicznie. Z kabiny ciągnika operator może składać i rozkładać maszynę, podnosić zespoły tnące oraz regulować ich nacisk na podłoże.

Krone

ma dwa rodzaje wydajnych maszyn. Jedną z propozycji są  sprzęgane z ciągnikiem zestawy kosiarek dyskowych EasyCut B, łączone z frontalnymi kosiarkami serii F. W tym przypadku nabywcy maszyn tego producenta mają do wyboru bogatą kombinację maszyn (dziewięć kosiarek czołowych i siedem tylnych kosiarek z dwiema belkami tnącymi) w wyniku czego można stworzyć zestawy o szerokości roboczej od 7,4 do 10 m. Modele mogą być wyposażone w spulchniacz lub zgniatacz. Wyposażeniem innych jest transporter umożliwiający układanie zielonki z całego pokosu w jeden pas. Podstawową częścią zespołu koszącego tych maszyn jest belka tnąca SmartCut, która zapewnia czyste koszenie bez pozostawiania pasów. Teleskopowe zawieszenie tylnych kosiarek umożliwia zmianę odstępu pomiędzy nimi, co pozwala zapewnić jakość koszenia kosiarki czołowej podczas pracy na skłonach oraz na uwrociach. System zabezpieczenia odchyla kosiarkę o 1,4-1,6 m (zależnie od modelu) w przypadku trafienia na przeszkodę. Za równomierne odpowiednie odciążenie kosiarek podczas pracy na nierównościach odpowiada hydrauliczny system Combi Float wyposażony w akumulator hydrauliczny.

Do obsługi EasyCut, zależnie od modelu, firma Krone oferuje różne panele sterujące, które z poziomu kabiny pozwalają unosić kosiarki i transportery. Największy model EasyCut 1000 jest sterowany za pomocą terminali Isobus.

Krone jest także producentem samobieżnych kosiarek BIG M. Serię tę tworzą modele BIG M420 i BIG M450. Maszyny są napędzane przez rzędowe sześciocylindrowe jednostki MAN i Liebherr (420 i 440 KM). Każdy wyposażony jest w trzy kosiarki o łącznej szerokości roboczej 9,7 i 9 m. Wszystkie maszyny mają możliwość pracy z spulchniaczem. Kosiarki BIG M mogą pracować z prędkością ponad 20 km/godz. Ich wydajność osiąga 15 ha/godz.

Cały tekst można przeczytać w kwietniowym numerze miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

(JS)

Fot. firmowe

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy