Monitorowanie cen produktów rolnych

2020-11-25

Ministerstwo rolnictwa przygotowało rozporządzenie rozszerzające obowiązek raportowania cen na rynkach rolnych. Wdraża ono unijne przepisy i ma na celu zebranie danych o cenach na poszczególnych etapach łańcucha dostaw żywności.

Rozporządzenie jest pokłosiem prac prowadzonych na forum UE, dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności. W 2016 r. PE wezwał wszystkie strony uczestniczące w łańcuchu dostaw do wzmocnienia przejrzystości i lepszego informowania o cenach produktów rolno-żywnościowych na wszystkich etapach tego łańcucha, a także do wzmocnienia organów i narzędzi pozyskiwania informacji z rynku, aby terminowo przekazywać rolnikom i organizacjom producentów dokładne dane rynkowe.

Nowe, rozszerzone przepisy sprawozdawcze weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Rozporządzenie ministra rolnictwa wdraża je do polskiego prawa. Autorzy w uzasadnieniu przypominają, że rolnicze badania rynkowe są prowadzone w Polsce przez ministerstwo rolnictwa w ramach działającego już od blisko 20 lat Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej. Zebrane informacje, głównie o cenach, są prezentowane w tygodniowych lub miesięcznych biuletynach zamieszczanych na stronie internetowej resortu.

Zmiany polegają na rozszerzeniu zakresu rolniczych badań rynkowych, w tym m.in. wprowadzeniu przepisów umożliwiających zbieranie cen wybranych, reprezentatywnych produktów od producentów żywności, pośredników/hurtowników oraz sprzedawców detalicznych działających na rynku spożywczym. Dane mają być zbierane z rynków: wołowiny i cielęciny, wieprzowiny, zbóż, drobiu, mleka i produktów mlecznych, jaj spożywczych, cukru, produktów rolnictwa ekologicznego, baraniny, włókna lnianego i konopnego, roślin wysokobiałkowych, owoców i warzyw, roślin oleistych, chmielu oraz tytoniu, pasz dla zwierząt i kwiatów.

(Fem)

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy