Najpiękniejsze krowy wybrane
2022-08-01
Trzy superczempiony i 11 czempionów. To bilans XI Ogólnopolskiej Wystawy Bydła Hodowlanego, pierwszej od trzech lat po przerwie spowodowanej pandemią.
Na początku lipca w Minikowie (woj. kujawsko-pomorskie) odbyła się XI Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego. Zwierzęta zaprezentowało 37 hodowców z całego kraju. Komisja sędziowska w składzie Giuseppe Beltramino z Włoch oraz Roman Januszewski i Tomasz Kostro z PFHBiPM oceniła 142 sztuki bydła, w tym 70 jałowic i 72 krowy. Przyznała 11 tytułów czempiona wystawy, trzy tytuły superczempiona, a także inne wyróżnienia.
– Giuseppe Beltramino jest profesjonalnym fitterem oraz doświadczonym międzynarodowym sędzią wysokiej klasy. Od wielu lat znajduje się na liście europejskiego panelu sędziowskiego, tj. grupy osób, których EHRC (Europejska Konfederacja Bydła Holsztyńskiego) rekomenduje jako jurorów na pokazach bydła holsztyńskiego w Europie. Jego dotychczasowa kariera miała miejsce na ringach wszystkich kontynentów. Był m.in. sędzią na prestiżowej wystawie w Toronto. To jest osoba z prawdziwego topu – tłumaczył Roman Januszewski, członek komisja sędziowskiej XI OWBH oraz kierownik Działu Hodowli Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Superczempion z Osięcin
Tytuł superczempiona w kategorii jałowic zdobyła wystawiana w kategorii 14-15 miesięcy Loreta 73 z Ośrodka Hodowli Zarodowej Osięciny Sp. z o.o. której ojcem jest buhaj Tropic po Monterey
– Jej cechy pokrojowe są na wysokim poziome. Główny sędzia argumentował wybór tej sztuki na superczempiona głównie za linię grzbietu – mówił Damian Adamski, główny zootechnik w gospodarstwie w Jarantowicach, z którego pochodzi zwycięska sztuka. Loreta 73 nie jest typowo pokrojową jałówką. – Na wystawę wybieramy zwierzęta z obory produkcyjnej. Nie są one inaczej żywione, ani utrzymywane w osobnych kojcach. Podobnie było z tą jałówką, która również jest w typie mlecznym – zaznaczył Damian Adamski i dodał: – Zwróciłem uwagę na tę jałówkę już od jej narodzin. Gdy ktoś obok niej przechodził, zawsze wysuwała głowę do pogłaskania. Była naszym pupilem. Gdy wybieraliśmy sztuki na wystawę zdecydowanie wyróżniała się w swojej grupie. Nie dowierzałem, że w tym wieku może być ona tak zbudowana i wyrośnięta. Podczas przyuczania do prezentacji chodziła jak pies na smyczy.
Odpowiednia budowa jałówki jest istotna w jej dalszej karierze krowy mlecznej. – Jeśli jałowica jest dobrze zbudowana, ma zdrowe i mocne nogi, wysoko zawieszone i prawidłowe wymię, a ponadto jest wysoka i głęboka, w przyszłości będzie mogła pobierać większą niż inne zwierzęta ilość paszy i produkować dużo mleka – podkreślił Damian Adamski. Jej matka w I laktacji za 305 dni wyprodukowała 11485 kg mleka, a w drugiej już 14369 kg.
Najpiękniejsza krowa hf
Superczempionat wśród krów otrzymała będąca w II laktacji Gela 20 po buhaju Altahotrod po Crank IT ze Stadniny Koni w Dobrzyniewie. – Giuseppe Beltramino szczególną uwagę zwrócił na superczempiona wśród krów. Stwierdził, że ta sztuka z powodzeniem znalazłaby się w pierwszej trójce na wielu europejskich ekspozycjach. Osobiście też tak uważam i muszę podkreślić, że dawno już nie mieliśmy takiej krowy podczas naszych krajowych wystaw – przyznał Roman Januszewski.
Została ona wybrana ze stada produkcyjnego, a jej matka oraz babka nie brały udziału w wystawach. Gela 20 urodziła się w 2018 r. Podczas najlepszej laktacji wyprodukowała 14698 kg mleka o średniej zawartości tłuszczu na poziomie 3,75 proc. i białka 3,2 proc.
Tytuł za wymię i ramę
Trzeci tytuł superczempiona wywalczyła krowa jersey Jagodówka 71 po buhaju Haley i Lyne ET ze Stadniny Koni Iwno Sp. z o.o. Uzyskała ona również nagrodę za najlepsze wymię w tej rasie. Samica ta wygrała wcześniejszą regionalną wystawę zwierząt hodowlanych w Sielinku w woj. wielkopolskim, więc hodowcy jechali do Minikowa z nadzieją na zdobycie krajowego czempionatu. – Tytuł superczempiona otrzymała za najlepsze wymię wystawy w rasach kolorowych oraz ramę ciała. Z resztą ma ona ocenę excellent czyli doskonałą właśnie za te parametry, które są zaletą m.in. buhaja Haley – wyjaśnił Andrzej Piasecki, który zajmuje się stadem krów jersey w SK Iwno oraz prezentuje je podczas wystaw. Podkreślał, że Jagodówka 71 nie jest typową krowa jersey, która charakteryzuje się spokojnym i łagodnym zachowaniem. – Ma dość specyficzny i trochę niepokorny charakter, ale na ringu prezentuje się bardzo dobrze i daje się oprowadzać – uśmiechnął się Piasecki.
W pierwszej laktacji za okres 295 dni krowa ta osiągnęła wydajność 5844 kg mleka o zawartości tłuszczu 364 kg czyli 6,22 proc., białka 240 kg tj. 4,11 proc. oraz kazeiny 190 kg czyli 3,25. Wiek jej pierwszego wycielenia to 727 dzień. W drugiej laktacji do 170 dnia wyprodukowała już 4678 kg mleka. – Jej produkcyjność będzie wyższa, ale przez udział w wystawach, z pewnością jeszcze nie optymalna – podsumował Andrzej Piasecki.
Mirosław Lewandowski
Cały tekst można przeczytać w wydaniu 08/2022 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”
Komentarze
Brak komentarzy