Rolnictwo jutra

2025-02-11

Technologie 4.0 nie są już jedynie opcjonalnym narzędziem, ale stają się koniecznością, której wdrożenie ma kluczowe znaczenie dla przyszłości branży rolniczej – twierdzą uczestnicy konferencji „Rolnictwo jutra” zorganizowanej przez Procam we współpracy z Horsch Maschinen GmbH.

Konferencja zatytułowana „Rolnictwo jutra – technologia 4.0. Wybór czy konieczność?” odbyła się 22 stycznia br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO. W wydarzeniu zorganizowanym przez firmę Procam we współpracy z Horsch Maschinen GmbH wzięło udział ponad 550 osób. Prelegenci omawiali najnowsze technologie 4.0 dla rolnictwa. Przedstawili również innowacje, które rewolucjonizują zarządzanie gospodarstwami, zwiększają wydajność, poprawiają jakość plonów i zmniejszają zużycie zasobów naturalnych. Wydarzenie było także świetną okazją do wymiany doświadczeń z liderami rynku i przedstawicielami gospodarstw wdrażających innowacyjne technologie.

Ambitny program

Wśród prelegentów znalazł się Theodor Leeb (Horsch), który zaprezentował rozwiązania w nowoczesnej technice  ochrony roślin i nawożenia oraz możliwości ich zastosowania w hybrydowych technologiach łączących rozwiązania biologiczne i konwencjonalne. Prof. UPP dr hab. Łukasz Sobiech podczas swojego wystąpienia skoncentrował się na problemie odporności chwastów na herbicydy. Wyzwania związane z wdrażaniem najnowszych rozwiązań technicznych w coraz bardziej nieprzewidywalnej codzienności przedstawił Paweł Motyl, światowy ekspert w dziedzinie technologii, strategii i przywództwa.

Podczas konferencji nie zabrało również danych rynkowych. Mirosław Marciniak (InfoGrain) omówił sytuację na rynku zbóż i rzepaku w drugiej części sezonu 2024/2025. Natomiast dr inż. Dariusz Wyczling i Michał Jędrzejewski (Procam) zaprezentowali perspektywy wykorzystania technologii 4.0. wspierającej rozwój oraz optymalizację  produkcji rolnej. Reprezentanci Procam wskazali, iż dzieje się tak dzięki wykorzystaniu doradztwa agronomicznego, wspieranego przez monitoring i modele satelitarne. Poza tym bardzo istotnym elementem racjonalizacji w rolnictwie jest właściwy dobór odmian, hybrydowy system nawożenia w połączeniu ze skutecznym programem ochrony upraw.

(km), materiały prasowe

fot. Procam

Cały tekst można przeczytać w wydaniu 02/2025 miesięcznika „Przedsiębiorca Rolny”

Zapoznałem się z informacją o
administratorze i przetwarzaniu danych

Komentarze

Brak komentarzy